Czytasz: Na Paprocany za darmo latem

Na Paprocany za darmo latem

Pięć dodatkowych bezpłatnych linii autobusowych będzie woziło w letnie weekendy mieszkańców miasta na Paprocany.

Nowe linie autobusowe o numerach 1,2,3,4 i 5 będą kursowały do ośrodka nad jeziorem Paprocańskim od 10 czerwca do 27 sierpnia. Władze Tychów liczą, że dzięki wprowadzeniu darmowych przejazdów uda się ograniczyć ilość samochodów parkujących na terenie ośrodka i sąsiadujących z nim osiedli.

- Liczymy, że dzięki wprowadzeniu darmowych przejazdów uda się ograniczyć ilość samochodów parkujących zwłaszcza w upalne, letnie dni na terenie ośrodka. Dziś  większość osób przyjeżdża na Paprocany samochodami, zapełniając nie tylko parkingi ośrodka, ale również te osiedlowe, a czasem nawet drogi dojazdowe, co rodzi wiele problemów  – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Paprocany są ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu przez tyszan. Za zagospodarowanie tego terenu miasto Tychy otrzymało wiele nagród m.in. Superjednostkę i nagrody za najlepiej urządzoną przestrzeń publiczną w Polsce. To na terenie ośrodka według amerykańskiego portalu „Flavorwire” znajduje się też jeden z 15 najbardziej niezwykłych placów zabaw, jakie powstały na świecie w 2011 roku.

Linia „Paprocany 1” zapewni bezpośredni dojazd do Paprocan z Wygorzela, Jaroszowic, Urbanowic oraz Cielmic. Linia „Paprocany 2” połączy Paprocany z dzielnicami: Wilkowyje, Radziejówka, Osiedle A, Osiedle B, Suble, a także Żwaków. Autobusem „Paprocany 3” będzie można dojechać z rejonu Mąkołowca, Czułowa, Browaru, Starych Tychów oraz ulicy Niepodległości, a „Paprocany 4” Paprocany ze Zwierzyńca, Wartogłowca oraz wschodniej części Czułowa. Linia „Paprocany 5” obejmować będzie swoim zasięgiem Rynek zlokalizowany na Osiedlu B, ulice Hetmańską, Harcerską, Osiedle R, Osiedle K, oraz ulicę Piłsudskiego.

Szacuje się, że łączny koszt organizacji pięciu darmowych linii wyniesie ok. 58 tysięcy złotych na sezon. Zgodnie z założeniami dodatkowe kursy będą wykonywane w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych dowożąc mieszkańców do Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany oraz odwożąc ich w godzinach wieczornych.

W ramach prowadzonej w Tychach od kilku lat rewitalizacji terenu Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany powstał plac zabaw w kształcie statku, park linowy, alejki. W upalne dni najbardziej oblegany jest Wodny Plac Zabaw, który przyciąga intensywnymi kolorami. Fontanny, tęcza wodna i tryskające wodą kwiaty to tylko niektóre atrakcje, jakie się na tam znajdują. Nocą plac zamienia się w kolorową fontannę. 

W 2014 roku na nabrzeżu pojawiły się także drewniane ścieżki i pomosty z modrzewia syberyjskiego, na nich podświetlane ławki i parasole. W pobliżu powstała też siłownia na wolnym powietrzu.

Czytaj więcej