Czytasz: Na osiedlu Podwale w Jaworznie zapadła się ziemia [AKTUALIZACJA]

Na osiedlu Podwale w Jaworznie zapadła się ziemia [AKTUALIZACJA]

Mieszkańcy bez prądu i ciepła.

AKTUALIZACJA 14:20


Katarzyna Martyka, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Górnik z Jaworzna poinformowała, że mieszkańcy pozostawali wczoraj bez prądu i ciepła jedynie przez cztery godziny. Jak się okazało, wyrwa jest efektem wyrobisk pogórniczych, związanych z niską eksploatacją chodników.

Robotnicy, zabezpieczając wczorajszą wyrwę, doszli do twardego gruntu, dzięki czemu w nowym roku będzie możliwe przeprowadzenie dokładnych badań geofizycznych.

Wcześniej pisaliśmy

Wczoraj w Jaworznie przy ulicy S.F. Mazur pomiędzy blokami zapadła się ziemia. Z powodu awarii rurociągu dostępu do ciepła nie mieli mieszkańcy sześciu tutejszych bloków. Mieszkańcy mieli też problem z dostawą prądu.

Powód to szkody górnicze?

Wyrwa, która powstała na skarpie pomiędzy blokami, miała około cztery metry. Mieszkańcy pamiętają, że w tym samym miejscu również w latach 70. zapadła się tu ziemia, wówczas powodem były szkody górnicze.

I tym razem istnieje prawdopodobieństwo, że wyrwa jest wynikiem wcześniejszej działalności wydobywczej, ale ziemia mogła się też zapaść na skutek wypłukania ziemi spod rurociągów ciepłowniczych.

Spółdzielnia milczy 


Wczoraj straż pożarna wycinała tu znajdujące się w pobliżu drzewa, aby koparką odkryć górną warstwę ziemi. To miało pozwolić na ustalenie przyczyn powstania zapadliska.


W spółdzielni mieszkaniowej Górnik nie udzielono nam na razie informacji, dlaczego ziemia się zapadła, wciąż też nie wiadomo, ilu mieszkańców osiedla Podwale pozostaje bez ciepła i prądu.

Zdjęcia: www.jaw.pl

Czytaj więcej