Silesion.PL

serwis informacyjny

Na Osiedlu Franciszkańskim otwarto nową filię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach

Na Osiedlu Franciszkanskim otwarto nowa filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach 1

Na Osiedlu Franciszkanskim otwarto nowa filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach 1

Mieszkańcy katowickiej Ligoty zyskali nowe miejsce do rozwijania książkowych pasji. Na Osiedlu Franciszkańskim otwarto filię nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dla odwiedzających placówkę przy ulicy Braci Mniejszych 2 przygotowano blisko 160 mkw. przestrzeni spełniającej ich potrzeby czytelnicze.

Otwarcie miało miejsce w środę, 16 listopada. W spotkaniu wzięli udział okoliczni mieszkańcy, a także przedstawiciele władz miasta, instytucji publicznych oraz inwestora Osiedla Franciszkańskiego – firmy TDJ Estate. Po części oficjalnej na najmłodszych czekały gry i zabawy z animatorem.

Dzisiaj konieczne jest wyjście z książką do ludzi, szczególnie do młodych ludzi. W Katowicach realizujemy mnóstwo akcji promujących czytelnictwo, od „Czytania na dywanie” dla najmłodszych po „Srebrną Książkę”, która ma ułatwić dostęp do oferty Miejskiej Biblioteki Publicznej seniorom. To wszystko pozwala kreować modę na czytanie – powiedział Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic. – Dlatego jako miasto angażujemy się w zaspokajanie czytelniczych potrzeb mieszkańców, również tych dotyczących zwiększenia możliwości wypożyczania książek właśnie na nowych osiedlach – dodał wiceprezydent.

Nowa biblioteka powstała z połączenia dotychczas działających filii nr 5 (ul. Franciszkańska 33) i 22 (ul. Słowiańska 1). Strefę handlowo-usługową Osiedla Franciszkańskiego (którą tworzą m.in. sklep spożywczy, apteka, kawiarnia, żłobek i salon kosmetyczny) uzupełnia o funkcję czytelniczą i edukacyjną. Jej lokalizacja ułatwi dostęp do książek również mieszkańcom Osiedla Książęcego i Kokocińca. Nowoczesna przestrzeń, brak barier architektonicznych oraz ogólnodostępny parking zapewniają wygodne korzystanie z placówki. Odwiedzający znajdą tutaj 11 tysięcy książek drukowanych oraz ponad 600 audiobooków.

W tym roku zakończyliśmy budowę Osiedla Franciszkańskiego, ale to nie znaczy, że zmniejszyło się nasze zaangażowanie w rozwój Ligoty. Po drugiej stronie ulicy budujemy osiedle Franciszkańskie Południe i jako inwestor starannie dobieramy ofertę handlowo-usługową, by spełnić faktyczne potrzeby mieszkańców zarówno naszych osiedli, jak też całej dzielnicy. Zależy nam na tym, aby osiedle było kompletne i oprócz zapewnienia podstawowej potrzeby mieszkania, oferowało coś więcej. Chcemy, by mieszkańcy po powrocie z pracy mogli pozostać na osiedlu, spotkać się z sąsiadami, skorzystać z usług i sklepów. Powstanie biblioteki to wyraz naszego spojrzenia na budowę właściwego mixu usług dla mieszkańców oraz doskonały przykład na to, że współpraca między samorządem, instytucjami publicznymi i inwestora prywatnego przynosi owocne działania, służące lokalnej społeczności. Informacja o otwarciu nowej filii bibliotecznej spotkała się z dużym entuzjazmem, dlatego nie mam wątpliwości, że będzie to ważne miejsce na czytelniczej mapie Katowic – mówi Adam Urbański, dyrektor sprzedaży w TDJ Estate.

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach posiada obecnie 34 filie. Poza gromadzeniem, opracowywaniem i udostępnianiem zbiorów zajmuje się organizacją wydarzeń kulturalnych, takich jak spotkania autorskie, warsztaty literacko-artystyczne czy wystawy malarstwa, fotografii i rękodzieła. Podobne inicjatywy będą mieć miejsce również w nowo otwartej bibliotece.

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców Osiedla Franciszkańskiego, filia nr 5 będzie oferowała to co w bibliotece najważniejsze – atrakcyjne książki dla dzieci i dorosłych, nowości wydawnicze i wartościową literaturę dziecięcą, książki pisane pięknym językiem, artystycznie ilustrowane – wylicza Anna Fałat, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach. – Dla najmłodszych czytelników mamy również propozycje edukacyjne: kioski multimedialne, stół interaktywny, gry ścienne, tablice magnetyczne. Liczymy, że miejsce to spełni oczekiwania mieszkańców i będzie przez nich chętnie odwiedzane – dodaje dyrektor.

Biblioteka na Osiedlu Franciszkańskim będzie otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-19.00 oraz w soboty od 9.00 do 15.00.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024