Czytasz: Na katowickich drogach wciąż giną ludzie, ale jest bezpieczniej

Na katowickich drogach wciąż giną ludzie, ale jest bezpieczniej

Od początku tego roku na drogach i ulicach Katowic zginęło sześć osób – czworo pieszych i dwaj kierowcy; w całym ubiegłym roku było aż 18 śmiertelnych ofiar.

W ocenie policji, poprawa bezpieczeństwa na drogach w mieście jest zauważalna, choć wciąż jest w tej sferze wiele do zrobienia.

W czwartek w wielu krajach obchodzony jest Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach (ang. European Day Without A Road Death – EDWARD), organizowany jest przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego; polska policja należy do niej od 11 lat. Ambicją policjantów jest, by chociaż w tym dniu na drogach nie ginęli ludzie; organizowane są też akcje służące poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Straszne wypadki w Katowicach. Golf na latarni [Film i zdjęcia]

Jedna z takich akcji odbyła się w czwartek w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 1 w centrum Katowic. Uczestniczące w happeningu, ubrane na czarno dzieci przypominały o ofiarach wypadków drogowych, trzymając kartki z imionami i wiekiem osób, które zginęły na drogach. Druga, "kolorowa" grupa dzieci trzymała własnoręcznie wykonane prace plastyczne, promujące zasady bezpieczeństwa.

- Dzieci na bieżąco poznają zasady ruchu drogowego. W tygodniu poprzedzającym dzisiejszą akcję uczestniczyły w pogadankach o bezpiecznym poruszaniu się po drogach, później wykonywały plakaty na ten temat. Uczniowie biorą udział w wielu programach profilaktycznych i konkursach o ruchu drogowym, stąd mają dość rozległą wiedzę o bezpieczeństwie na drodze – powiedziała dyrektor katowickiej podstawówki Iwona Brzezińska.

Policjanci podkreślają, że tegoroczne statystyki potwierdzają poprawę bezpieczeństwa na drogach i ulicach Katowic. To m.in. zasługa działań samorządu, takich jak wprowadzenie ograniczeń prędkości w niektórych częściach miasta do 30 lub 40 kilometrów na godzinę, a także prowadzonej przez policję prewencji.

- W woj. śląskim w działania pod kątem bezpieczeństwa w ruchu drogowym zaangażowanych jest ponad 1,1 tys. policjantów - mówił podczas czwartkowego briefingu prasowego st. asp. Tomasz Bratek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Strefa Tempo 30 pomogła?

Latem 2015 r. władze Katowic wyznaczyły w centrum miasta Strefę Tempo 30, ograniczającą prędkość do 30km/h. W ciągu następnego roku liczba zdarzeń drogowych spadła w tym rejonie o dwie trzecie. Radny Krzysztof Pieczyński zaznaczył, że władze miasta wciąż pracują nad poprawą bezpieczeństwa, m.in. wprowadzając nowe strefy ograniczenia prędkości: Strefę Tempo 40 na osiedlu Tysiąclecia oraz Strefę Tempo 30 w dzielnicy Ochojec, a także montując kolejne progi zwalniające przed przejściami dla pieszych.

W akcjach związanych z Europejskim Dniem Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach wzięło udział ponad tysiąc śląskich szkół. Policjanci zachęcają, by tego dnia różne środowiska podejmowały refleksję dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

- Czasem wystarczy zwykła rozmowa i wspólna refleksja - w myśl idei, że małe działania prowadzą do dużych zmian. Nie wystarczy jednak zmienić swojego zachowania tylko w jednym dniu; aby ludzie nie ginęli na drogach, powinniśmy zawsze mieć na uwadze bezpieczeństwo własne oraz osób, które możemy narazić swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem. Tylko wówczas wizja +zero ofiar+ będzie możliwa do zrealizowania – wskazuje mł. asp. Magdalena Szust z zespołu prasowego śląskiej policji.

Wyznaczony przez Unię Europejską cel zakłada, iż do 2020 r. możliwe będzie zmniejszenie o połowę łącznej liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w UE, wobec poziomu z 2010 r., kiedy na drogach państw Unii zginęło 31,5 tys. osób.

Patryk Osadnik (PAP)

Czytaj więcej