Czytasz: Pomysł na weekend. Na jurajskim zamku!

Pomysł na weekend. Na jurajskim zamku!

W Smoleniu leżą ruiny zamku średniowiecznego. Warto tam zajrzeć, zakuć się w dyby i wdrapać na wieżę, skąd rozciągają się piękne widoki.

Ruiny zamku w Smoleniu leżą na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. To jeden z najważniejszych i najciekawszych obiektów na Szlaku Orlich Gniazd. Choć na pewno mniej znany niż słynny już Ogrodzieniec, Olsztyn czy Mirów i Bobolice.

Historia zamku w Smoleniu

Zalesione wzgórze, na którym widnieje charakterystyczna wieża zamku, prawdopodobnie było zamieszkałe jeszcze przed naszą erą. Potwierdzają to wykopaliska archeologiczne w postaci grotów włóczni. Zamek wzniesiono w XIV wieku w stylu gotyckim, na skale o wysokości 500 m n.p.m. Prawdopodobnie zrobił to Otton z Pilczy herbu Topór. Wcześniej, w tym miejscu stała budowla obronna z drewna, która została zniszczona podczas walk Władysława Łokietka z Wacławem, królem Czech, w 1300 roku.

Na przełomie XIV i XV wieku panią na Smoleniu była Elżbieta Pilecka-Granowska, trzecia żona Władysława Jagiełły. W kolejnym stuleciu przebywał tutaj Biernat z Lublina, pełniący funkcję kapelana oraz prywatnego lekarza i sekretarza pana zamku, Jana Pileckiego. Kolejnymi właścicielami, po Pileckich, stali się w XVI wieku Padniewscy, którzy ze Smolenia przenieśli się do nieodległej Pilicy, gdzie postawili sobie nowy zamek.

Opuszczona warownia w Smoleniu ucierpiała w czasie potopu szwedzkiego. Zamek miał być klasztorem, w XIX wieku został jednak kupiony i częściowo odbudowany przez Romana Hubickiego, który założył tu znana fabrykę śrutu „Batawia”.

Dziś, po renowacji, możemy odwiedzić ruiny i wejść na wieżę, skąd rozciąga się piękny widok na okolicę, w tym na Zegarowe Skały.

Wzgórze zamkowe zbudowane z wapieni jurajskich objęte jest rezerwatem przyrody.

Czytaj więcej