Czytasz: Na Jasnej Górze szopka w dwóch częściach (ZDJĘCIA)

Na Jasnej Górze szopka w dwóch częściach (ZDJĘCIA)

Jedna to góralska chata, a druga - nowa szopka ruchoma.

Szopkę na Jasnej Górze tradycyjnie udostępniono wiernym w Boże Narodzenie. Tegoroczna składa się z dwóch części - góralskiej chaty na klasztornym dziecińcu z figurami Świętej Rodziny oraz nowej szopki ruchomej, która stanęła na fosach, w otoczeniu zwierząt.

To kolejna zmiana w aranżacji świątecznego wystroju w jasnogórskim sanktuarium. W poprzednich latach szopka zwyczajowo umieszczana była w ogrodzie, na fosach ciągnących się wzdłuż klasztornego muru. W ub. roku, ze względu na prace budowlane, stanęła jednak na dziedzińcu Jasnej Góry, przed bramą tzw. Wieczernika.

 Szopka na Jasnej Górze:

fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

Jak przekazało biuro prasowe Jasnej Góry, w tym roku główna bożonarodzeniowa szopka, gdzie tradycyjnie po Pasterce przeniesiono Dzieciątko, stoi na jasnogórskim dziedzińcu, przed wejściem do bazyliki. Drewnianą chatę, podobnie jak przed rokiem, wykonali górale. Są w niej dużych rozmiarów figury Świętej Rodziny i żłóbek.

Druga stajenka, ustawiona na fosach, w otoczeniu zwierząt, jest nowością. Mieści ponad 40 ruchomych figurek, które przyjechały z Włoch. Przedstawiają one codzienne życie w Betlejem. Wśród figur znaleźli się: kowal, piekarz, rybak, ludzie stojący przy ognisku, zbierający drewno, praczki, osoby krzątające się przy swoich domach czy pasterze opiekujący się zwierzętami.

Biuro prasowe sanktuarium akcentuje, że ruchoma szopka była od wielu lat marzeniem jasnogórskiego dekoratora, o. Bronisława Kraszewskiego, który – aby ją stworzyć – m.in. był we Włoszech, na wystawie sztuki sakralnej. „Nie było łatwo, bo artyści niechętnie odsłaniają pewne tajniki, ale udało się i myślę, że było warto” - ocenił o. Kraszewski, który chciałby, by co roku figurek przybywało.

W drugiej części ruchomej betlejemki ustawiono makietę Jasnej Góry i poruszających się wokół niej paulinów zapraszających do przybywania do tamtejszej Matki Bożej. Dla podkreślenia roli Jasnej Góry jako sanktuarium narodowego prezentowane są tam też polskie stroje regionalne.

Obok szopki na dziedzińcu stanęła okazała choinka, którą wraz z jasnogórskim przeorem ustroili najmłodsi uczestnicy X edycji Konkursu na Wieczernikową Choinkę. Jej wystrój ma przypominać o rozpoczętym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Każda placówka biorąca udział w konkursie przygotowała ozdobę nawiązującą do treści patriotycznych, ze szczególnym uwzględnieniem roli Matki Bożej i Jasnej Góry. Organizatorzy zachęcali, aby ozdoby były „patriotyczne”.

Kilkadziesiąt innych udekorowanych świerków stanęło jak zwykle w kaplicy – namiocie w Wieczerniku. Drzewka podarowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach. Zadaniem uczestników Konkursu na Wieczernikową Choinkę, czyli dzieci ze szkół i przedszkoli archidiecezji częstochowskiej, było jak zwykle wykonanie własnoręcznie ozdób i udekorowanie nimi wylosowanego drzewka.

Sanktuarium akcentuje, że także w wystroju drzewek znalazło się wiele motywów nawiązujących do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zamiast gwiazd na czubkach choinki umieszczano białe orły, wiele bombek i łańcuchów ma biało–czerwone barwy, a na niektórych choinkach znalazły się np. nadrukowane na bombki podobizny polskich patriotów.

Najpiękniej ozdobioną przez dzieci choinkę wybiorą jasnogórscy pielgrzymi. Głosowanie potrwa od 25 grudnia do 1 stycznia 2018 r. W 2015 r. pielgrzymi oddali na choinki ponad 50 tys. głosów.

Nową ruchomą szopkę w ogrodach na fosach można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 9-18, a w soboty i niedziele - od 9 do 21.(PAP)

autor: Mateusz Babak

Czytaj więcej