Czytasz: Na gliwickim rynku trwa finał „Skupu Kultury”

Na gliwickim rynku trwa finał „Skupu Kultury”

Każdy może przyjść i pomóc

- Z roku na rok coraz więcej gliwiczan odwiedza skup kultury – mówi Iza Adamczak, wiceprezes stowarzyszenia „Cała Naprzód”.

„Skup Kultury" to projekt składający się z dwóch etapów. Pierwszy to zbiórka dzieł kultury, książek, płyt CD, płyt winylowych, DVD, gier na PC i konsole, kaset magnetofonowych, gier planszowych czy rękodzieła. Uczestniczą w niej mieszkańcy Gliwic i okolic, lokalne organizacje i firmy, a także biblioteka. - W tym roku na ternie miasta takich punktów było ponad 60, przez dwa miesiące udało się zebrać tylko samych książek ponad 12 tys. - mówi Adamczak. - Dla porównania w ubiegłym roku zebraliśmy 8 tys. książek – dodaje.

Kup książkę za ile chcesz

Druga część projektu to trwający właśnie finał akcji. Do wieczora na rynku można nabyć zebrane dzieła kultury za dowolną, zaproponowaną przez siebie kwotę. Kiermaszowi towarzyszą występy lokalnych zespołów oraz warsztaty artystyczne i rękodzieła.

Jaką kwotę uda się zebrać jeszcze nie wiadomo, puszki, do których wrzucane są datki, cały czas są zamknięte. Dokładną kwotę poznamy więc dopiero za około dwa dni.

W ubiegłym roku udało się zebrać 10 tys. zł, dzięki którym zostały wsparte dwie osoby. - Z góry nie zakładamy kogo wspomożemy, bo nie wiemy, ile zbierzemy pieniędzy – mówi Adamczak.

Pomogli Alkowi i Szymonowi

Po zeszłorocznym finale wsparcie otrzymał m.in. Alek, który otrzymał ortezy, dzięki którym znów może uczyć się chodzić.

- Alek ma ponad 20 lat, zapadł w śpiączkę w wyniku guza mózgu, z tej śpiączki się szczęśliwie wybudził i wraca teraz do sprawności dzięki rehabilitacji – opowiada Adamczyk. - Wsparliśmy też Szymona, to 12-letni chłopiec z Paczyny, któremu został zakupiony podnośnik – dodaje.

Dziś jeszcze spotkanie autorskie 

W ramach dzisiejszego finału o godz. 18 w księgarni Mercurius przy ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 14 odbędzie się spotkanie autorskie z Jakubem Żulczykiem.

Czytaj więcej