Czytasz: Dziura w drodze zniknie... w 15 minut

Dziura w drodze zniknie... w 15 minut

To historyczna, największa inwestycja w sprzęt sosnowieckiego MZUK-u. Za 2,3 mln zł miasto kupiło 21 sztuk urządzeń. W tym wyjątkowy – remonter do naprawdę ekspresowych napraw dróg.

Sprzęt stanął wczoraj na parkingu przed głównym wejściem do Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Sosnowcu. Równiutko w rządku. - My sami wciąż jesteśmy oszołomieni – przyznawał Grzegorz Barczyk, dyrektor spółki. Tłumaczył, że poszczególne, zamówione elementy trafiały do zakładu sukcesywnie. Żeby pokazać je dziennikarzom, we wtorek wszystkie zaparkowano w jednym miejscu. - Teraz widać rozmach przedsięwzięcia – podkreślał Barczyk.

Zakładowa chluba i duma

Jest m.in. profesjonalna samojezdna kosiarka z wysokim wsypem (potrafi obrócić się wokół własnej osi), frezarka do pni z karczownikiem hydraulicznym (ścina naprawdę grube konary), zamiatarka elewatorowa (nie pyli tak, jak klasyczna), lokalizator uszkodzonych kabli, glebogryzarka, piła łańcuchowa, kosiarka spalinowa oraz największa chluba sosnowieckiego MZUK-u – remonter do ekspresowych napraw dróg. - To był nasz najdroższy zakup. Cały sprzęt kosztował ok. 2,3 mln zł, przy czym na sam remonter wydaliśmy niecałe 620 tysięcy – mówił Rafał Łysy, rzecznik prasowy urzędu miasta w Sosnowcu.

Dziura? Za kwadrans nie będzie śladu

Nowy remonter już kilka razy testowano na podziurawionych sosnowieckich drogach. Sprawdził się? - I to jak – przekonuje dyrektor sosnowieckiego MZUK-u.

Wyjaśnia, że remonter działa w ten sposób, że ubytek w asfalcie jest najpierw przedmuchiwany, oczyszczany i osuszany. Następnie zaś – wypełniana się go specjalną mieszanką emulsji asfaltowej i gryzu bazaltowego. A wszystko to w ekspresowym tempie. - Po kwadransie po dziurze nie ma już śladu – zaznacza Barczyk. Przyznaje, że zakład miał już wcześniej remonter. - Był jednak starego typu, działał mniej precyzyjnie, w dodatku musiały obsługiwać go dwie osoby. Nowa ciężarówka z osprzętem jest jednozałogowa, a w ciągu doby wytwarza 5 ton gotowej mieszanki – mói dyrektor MZUK w Sosnowcu. Przyznawał, że ostatnie zakupy (łącznie 21 urządzeń) to historyczny moment dla spółki.

- Zwykle kupowano po jeden sztuce nowego sprzętu albo kilka sztuk, ale sprzętu używanego. Teraz zdecydowaliśmy o zakupach większych, ale urządzeń naprawdę nowoczesnych, a co za tym idzie niezawodnych. Służą one przecież mieszkańcom – podkreślał obecny podczas prezentacji sprzęty Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Czytaj więcej