Czytasz: Muzyka z żydowskiego Kazimierza

Muzyka z żydowskiego Kazimierza

Genialny zespół KROKE i Zohar Fresco na jednej scenie Teatru Rozrywki!

KROKE (w języku jidysz: Kraków) stworzyła w 1992 roku trójka przyjaciół: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato. Jako absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej, ale również artyści poszukujący, nie stronili od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną. Zespół, początkowo kojarzony głównie z twórczością klezmerską, sięga do różnych gatunków. Artyści czerpią inspirację z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak wzbogacają dzieła autorskimi improwizacjami.

Zaczynali na ulicach żydowskiego Kazimierza

KROKE to też jeden z pierwszych zespołów, który wyszedł ze swoją muzyką do publiczności. Muzyków można było spotkać na ulicach i w klubach krakowskiego Kazimierza, kiedyś żydowskiej części miasta. Grali kompozycje dla jednych całkiem nieznane, w innych zaś budzące wspomnienie świata, który dawno odszedł w zapomnienie. To właśnie tam po raz pierwszy można było usłyszeć utwory, które w 1993 roku ukazały się na pierwszej, wydanej własnym nakładem kasecie zespołu.

Zespół został doceniony przez artystów całego świata. Zachwycony koncertem KROKE Steven Spielberg zaprosił zespół do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion. Dzięki Peterowi Gabrielowi grupa trafiła do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD. Utwór The Secrets of The Life Tree w wykonaniu KROKE znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha Inland Empire. Spotkanie KROKE z Nigelem Kennedym zwieńczyło wspólne dzieło – płyta East Meets East.

W Chorzowie zagrają z izraelskim perkusistą

W Chorzowie zespół wystąpi z Zoharem Fresco – izraelskim perkusistą tureckiego pochodzenia.

Zohar Fresco specjalizuje się w grze na bębnach obręczowych. Najbardziej znany jest jako członek tria jazzowego, które tworzy wraz ze szwedzkim kontrabasistą Larsem Danielssonem i polskim pianistą Leszkiem Możdżerem. W latach 1991–2003 był członkiem izraelskiego zespołu muzyki instrumentalnej Bustan Abraham.

Ten wyjątkowy koncert odbędzie się 5 marca o godz. 19 w chorzowskim Teatrze Rozrywki. Bilety kosztują 55 – 115 zł.

Czytaj więcej