Czytasz: Wyjątkowy koncert w kościele! Posłuchaj transmisji

Wyjątkowy koncert w kościele! Posłuchaj transmisji

Koncert „Miserere mei Deus” zabrzmi 14 kwietnia w Kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

Już po raz szósty Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak wystąpi z wyjątkowym pasyjnym koncertem w noc Wielkiego Piątku.

W przestrzeni jednej z największych katowickich świątyń zabrzmi ponownie słynne „Miserere” Gregorio Allegriego, a także inne utwory przygotowane specjalne na tegoroczny koncert, przeplecione recytacjami Adama Myrczka, aktora Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

Pomysł na zorganizowanie koncertu pojawił się w 2012 roku, dzięki odnalezionym w zbiorach Biblioteki Jasnogórskiej w Częstochowie utworom Marc'Antonio Ingegneriego „Ciemne jutrznie'”. Utwory  te, wykonywane wedle tradycji przed wschodem słońca, przeznaczone są na kolejne dni Wielkiego Tygodnia. 

 - Zdecydowaliśmy się zaprezentować te utwory katowickim słuchaczom, wykonując je Wielki Piątek późnym wieczorem, gdy w kościołach milkną już wszelkie instrumenty, a brzmieć morze tylko śpiew - mówi w rozmowie z Silesion.pl Anna Szostak, dyrektor i dyrygent Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia".


I dodaje:

 - Co roku Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach wypełnia się po brzegi, na ten nocny koncert, misterium przybywają słuchacze z Katowic i całego województwa, oddając się refleksji duchowej przy dźwiękach kontemplacyjnej muzyki.

 

"Camerata Silesia" Zespół Śpiewaków Miasta Katowice. Fot. Facebook

Artyści, podobnie jak w latach poprzednich, rozpoczną koncert procesją w średniowiecznych habitach, wprowadzając wszystkich w odpowiedni nastrój tego wyjątkowego wydarzenia. Koncert Honorowym Patronatem objęli Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa oraz Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc.
 
Początek koncertu o godz. 23.00, wstęp wolny. Transmisję z koncertu przeprowadzi Radio eM (107,6 FM). 

"Camerata Silesia" Zespół Śpiewaków Miasta Katowice. Fot. Facebook

Kameralna wielka grupa

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” to kameralna grupa śpiewacza, znana ze znakomitych interpretacji muzyki dawnej i najnowszej, utworzona w roku 1990 przez Annę Szostak.

Zespół występuje w obsadach kameralnych, śpiewając repertuar chóralny a cappella, wykonuje partie solistyczne w dziełach wokalnoinstrumentalnych, a w składzie poszerzonym o grono stałych współpracowników partie chóralne w dziełach oratoryjno-kantatowych.

Zespół oficjalnie reprezentujący Miasto Katowice daje corocznie wiele koncertów w Polsce i poza granicami kraju, w ośrodkach o najwyższym prestiżu artystycznym m.in. Gewandhaus w Lipsku, Parco della Musica w Rzymie, Palais de Beaux Arts oraz Le Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli, Concertgebouw w Amsterdamie, Gran Teatro La Fenice w Wenecji, Mei Lanfang Theatre w Pekinie.

Na dorobek nagraniowy „Cameraty Silesia” składa się pokaźna liczba kilkudziesięciu
płyt (wśród nich takie, które uzyskały cenne nagrody fonograficzne), rejestracji radiowych
i telewizyjnych, a także koncerty live dla Europejskiej Unii Radiowej i występy transmitowane
przez media. Większość z tych przedsięwzięć dokumentuje i propaguje muzykę polską od
baroku aż po współczesność.

Czytaj więcej