Czytasz: Muzeum Śląskie docenione w Słowenii

Muzeum Śląskie docenione w Słowenii

Muzeum Śląskie otrzymało Wyróżnienie za Otwartość i Dbałość o Publiczność na gali wręczenia nagród Živa Award w Bled w Słowenii.

Živa Award przyznawana jest przez Forum Kultur Słowiańskich, pozarządową organizację działającą od 2004 roku. Forum wdraża wspólne projekty kulturalne, edukacyjne i badawcze pomiędzy krajami posługującymi się językami słowiańskimi. Inicjatywa ta obecnie obejmuje 300 milionów Słowian.

W zeszłym roku nagrodę główną otrzymał Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – Cricoteka. W roku 2017 do nagrody nominowano 23 instytucje z 11 krajów, z czego z Polski tylko dwie - obok Muzeum Śląskiego w Katowicach - Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

- Jesteśmy niezwykle dumni i wzruszeni, że otrzymaliśmy wyróżnienie właśnie w tej kategorii, bo publiczność, jej potrzeby i inspirująca obecność, obok dbania o dziedzictwo materialne, stanowi o istocie naszej pracy. Cieszę się, że to na co zwracamy szczególną uwagę, zostało dostrzeżone przez znamienite Forum - powiedziała Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach.

To druga ważna nagroda branżowa, którą Muzeum Śląskie otrzymało w tym roku. W maju instytucja została uhonorowana wyróżnieniem European Museum of the Year Award 2017 w Zagrzebiu za zaangażowanie Muzeum „w prezentowanie i interpretowanie skomplikowanej historii regionu, odzwierciedlającej sukcesy i straty oraz marzenia i dramaty wielu pokoleń Ślązaków”.

Czytaj więcej