Czytasz: Msza za klub i… poświęcenie nieskończonego stadionu

Msza za klub i… poświęcenie nieskończonego stadionu

Kibice Górnika Zabrze cieszą się jak mało kto - drużyna wróciła do Ekstraklasy, a co ze stadionem? Kiedy zostanie ukończona modernizacja?

Największy stadion w pierwszej lidze - taki niechlubny tytuł nosił jeszcze do niedawna obiekt przy Roosevelta 81. Górnik Zabrze po sezonie w pierwszej lidze wraca do Ekstraklasy, jednak stadion Arena Zabrze wciąż może nosić tytuł ¾. Nakładem prawie 236 mln złotych po 5 latach w pierwszej połowie 2016 roku udało się oddać do użytku stadion w Zabrzu. Postawić, ale nie dokończyć. Jedna z trybun wciąż pamięta czasy, w których Górnik nie tyle walczył o powrót czy nawet utrzymanie w Ekstraklasie, co walczył o najwyższe honory. Czternaście razy zabrzańscy piłkarze sięgali po tytuł mistrza Polski.

Msza święta za powodzenie Górnika w Ekstraklasie

Widok na kościół św. Józefa z Areny Zabrze.

W najbliższą niedzielę, 9 lipca o godz. 17:00, w sąsiadującym ze stadionem kościele p.w. świętego Józefa zostanie odprawiona msza święta za powodzenie drużyny w nadchodzącym sezonie. Nie raz i nie dwa podczas nabożeństw w kościele zdarzało się, że słychać było salwy radości (albo gwizdy) dochodzące ze stadionu. Mszę w niedzielę odprawi zdeklarowany kibic Górnika Zabrze, biskup opolski, Andrzej Czaja, który pod koniec lat 80-tych XX wieku był wikariuszem w parafii św. Józefa w Zabrzu.

W nabożeństwie udział wezmą między innymi władze miasta, sztab szkoleniowy i zawodnicy pierwszego zespołu Górnika Zabrze oraz zaproszeni goście, w tym rodzice wraz z dziećmi uczęszczającymi do Przedszkola Piłkarskiego Górnika Zabrze, a także pozostałe zabrzańskie kluby sportowe.

>> Prezydent Zabrza: "Górnik będzie finansowany z kasy miejskiej tak długo, jak długo będzie trzeba. Górnik Zabrze to nie tylko zespół sportowy. To ogromna historia miasta i jego wizytówka." <<

Uroczyste poświęcenie stadionu Górnika Zabrze

Na godzinę 18:00 zaplanowano uroczystość poświęcenia Areny Zabrze w obecności biskupa opolskiego i kibiców. Na to wydarzenie obiekt czekał przeszło rok, ale jak twierdzą przedstawiciele spółki Arena Zabrze, w zeszłym roku nie było to możliwe, ponieważ w chwili oddania do użytkowania, trwały już rozgrywki, a teraz możemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - poświęcić obiekt i cieszyć się z awansu do Ekstraklasy.

- Spotkaliśmy się z samymi pozytywnymi komentarzami ze strony fanów klubu, którzy deklarują udział w niedzielnych wydarzeniach - mówi Ludmiła Hernik, Specjalista ds. Public Relations, Stadion w Zabrzu Sp. z o.o. - Uważam, że jest to bardzo dobry moment - poświęcenie obiektu łączymy z powrotem do Ekstraklasy.

Stadion Górnika Zabrze. Kiedy modernizacja IV trybuny?

Trybuna IV wciąż czeka na modernizację. Widok od ul. Piłsudskiego.

Klub z tradycjami i wielkimi osiągnięciami długo czekał na stadion z prawdziwego zdarzenia. Prace rozpoczęły się 2011 roku, wtedy też zakładano, że I etap inwestycji potrwa 20 miesięcy. Zamiast niecałych 2 lat, budowa trwała prawie 5. Obecnie stadion przy Roosevelta może pomieścić 24 tysiące kibiców. II etap inwestycji zakładał wyremontowanie IV trybuny, przeznaczonej głównie dla VIP-ów. Docelowo, po modernizacji tej trybuny stadion przy Roosevelta 81 ma pomieścić 31 tysięcy kibiców. Jednak kiedy nastąpi ta modernizacja dalej nie wiadomo.

- Cały czas o tym intensywnie myślimy, chcemy zmodernizować IV trybunę, ale potrzebne jest nowe koncepcyjne podejście. Przykładowo strefa biznesowa, która miała się znaleźć na tej trybunie powstała już na trybunie wschodniej. Stadion jest teraz w pełni funkcjonalny - tłumaczy Hernik,  Specjalista ds. Public Relations, Stadion w Zabrzu Sp. z o.o. - Pozostaje również kwestia finansowania tej inwestycji - dodaje.

Początek rozgrywek Ekstraklasy już 14 lipca

Podczas niedzielnej mszy kibice i władze klubu będą się modlić za powodzenie w rozgrywkach Ekstraklasy. Pierwszy mecz trójkolorowi zagrają u siebie. W sobotę, 15 lipca, zabrzańska drużyna podejmie u siebie lidera Ekstraklasy z sezonu 2016/2017 - Legię Warszawę. Początek spotkania przy Roosevelta 81 o godz. 20:30.

Stadion Górnika Zabrze - galeria zdjęć:

Czytaj więcej