Czytasz: "Oby metropolia nie była jak wieża Babel"
- Budujcie metropolię na wartościach – mówił do samorządowców metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Mszę świętą sprawował z okazji jej powstania.

Wśród wartości arcybiskup wymienił: demokratyczną samorządność, rzetelną pracę, solidarność społeczną, przywiązanie do porządku i prawa, rodzinę i lokalny patriotyzm. Mówiąc o pomocy, jako jednej z zasad, przestrzegł przed nieuprawnioną i przesadną ingerencją państwa i samorządu w życie społeczne.

Metropolia z podpisem pani premier

W czwartek premier Beata Szydło podpisała rozporządzenie Rady Ministrów ws. utworzenia w woj. śląskim związku metropolitalnego pod nazwą Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Związek, który mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu zrzesza 41 tamtejszych samorządów, powstał z dniem 1 lipca 2017 r., a zacznie działać od 1 stycznia 2018 r.

GZM jako „dzieło Boże”

W homilii wygłoszonej podczas mszy w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla abp Skworc podkreślił m.in., że jest ona okazją, aby podziękować Bożej Opatrzności i ludziom za ten instrument prawny, a także za zakończenie procedur poprzedzających utworzenie związku.

- Chcemy podjąć to dzieło w imię Boże, prosząc wspólnie o Boże błogosławieństwo dla tego rozumnego, ale przecież ludzkiego projektu, aby nie zakończył się tak, jak budowa biblijnej wieży Babel - przestrzegł abp Skworc.

Co daje metropolia? Nowy ład przestrzenny, społeczny i gospodarczy

W niedzielnej mszy uczestniczyli m.in. wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa, a także samorządowcy miast i gmin metropolii, wśród nich prezydent Katowic, będący obecnie pełnomocnikiem ds. utworzenia metropolii, Marcin Krupa.

Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię tworzy 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, o łącznej powierzchni 2553 km kw, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Zgodnie z założeniami ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim z 9 marca br. metropolia ma wykonywać zadania publiczne w zakresie m.in.: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego, a także planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego.

Czytaj więcej