Czytasz: Mrozy nie odpuszczają. Zwracajmy uwagę na osoby starsze, samotne i bezdomne

Mrozy nie odpuszczają. Zwracajmy uwagę na osoby starsze, samotne i bezdomne

Mrozy są szczególnie uciążliwe dla osób bezdomnych. Minionej doby w Chorzowie uratowano aż trzy osoby, których życie było zagrożone.

Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury, wiele osób może być narażonych na utratę życia lub zdrowia w wyniku wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne i w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu.

Tylko minionej nocy chorzowscy policjanci udzielili pomocy trzem osobom, których życie było zagrożone. Pierwsza z interwencji miała miejsce tuż przed 22.00, kiedy to dyżurny chorzowskiej komendy został powiadomiony, że na schodach leży nietrzeźwy mężczyzna. Skierowani na miejsce mundurowi, którzy odnaleźli bezdomnego mężczyznę, jak się okazało był on trzeźwy, ale nie wiedział gdzie może się schronić i planował spędzić noc na klatce schodowej. Mundurowi zapewnili mu bezpieczeństwo, umieszczając go w noclegowni.

Kolejne zgłoszenie również dotyczyło leżącego, pijanego mężczyzny, który w tym przypadku został przewieziony do izby wytrzeźwień.

W trakcie dalszej kontroli miejsc, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, w jednym z pustostanów mundurowi zastali bezdomnego. Niestety z uwagi na fakt, że był on nietrzeźwy, nie można go było umieścić w noclegowni. Dla zapewnienia mu bezpieczeństwa, mężczyzna został umieszczony w izbie wytrzeźwień.

– Zwracamy się z apelem, aby nikt z nas nie był obojętny na los osób narażonych na wychłodzenie organizmu. Zgłoszenia można przekazywać pod numerami telefonów 997, 112 lub pogotowia ratunkowego. Nasze zainteresowanie być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie. – apelują policjanci.