Czytasz: Możesz zmienić pejzaż Katowic

Możesz zmienić pejzaż Katowic

Festiwal Street Art AiR poszukuje artystów, którzy chcą przyjechać do Katowic i zrealizować tu projekt streetartowy.

Katowice Street Art AiR 2018 jest kontynuacją wydarzenia, które od siedmiu lat zmienia pejzaż Katowic, wprowadzając do niego prace najciekawszych przedstawicieli światowego street artu. Wcześniejsze edycje odbywały się w formule festiwalu, od ubiegłego roku zastąpionego całorocznym programem rezydencyjnym. Zmiana konwencji z krótkiej festiwalowej na rezydencyjną umożliwiła zaproszonym twórcom poznanie i oswojenie przestrzeni, w której zdecydowali się pracować.

Ogłaszają otwarty nabór

W tym roku organizatorzy wydarzenia idą o krok dalej i ogłaszają otwarty nabór. Zapraszają artystów, którzy chcą przyjechać do Katowic na kilka tygodni i zrealizować prace w przestrzeni miejskiej, czasowe lub stałe.

Wyboru spośród nadesłanych zgłoszeń dokona komisja, w której skład wchodzą: architekt Tomasz Konior, artysta Szymon Motyl, kurator i artysta Artur Wabik, animatorka kultury Marta Wójcicka oraz artystka i kuratorka KSAAiR Matylda Sałajewska.

W programie chodzi o to, by stworzyć projekty odpowiadające potrzebom społeczności lokalnej, które artyści mają możliwość poznać w trakcie rezydencji. Spędzając w Katowicach kilka tygodni będą mieli szansę wybrać miejsce, w którym zrealizują swój projekt.

- Zależy nam na stworzeniu projektów, które powstaną w wyniku dialogu z mieszkańcami i zaangażują ich do aktywnego udziału. Preferowane będą instalacje, formy przestrzenne, obiekty – tłumaczy Matylda Sałajewska, kuratorka programu.

Zgłoszenia wraz z CV i portfolio można przesyłać do 20 lutego. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej.

Program oraz Katowice Street Art. AiR w nowej odsłonie zostaną zaprezentowane 1 marca. Organizatorem programu jest Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów.

Czytaj więcej