Na portalu Historiapojazdu.gov.pl można już bezpłatnie sprawdzić przeszłość samochodu sprowadzonego z wybranych krajów i zarejestrowanego w Polsce - informuje ministerstwo cyfryzacji. Od przyszłego roku będzie można sprawdzić też samochody kupowane za granicą.
Od piątku nabywcy i właściciele samochodów importowanych z rynku wtórnego wybranych krajów europejskich oraz USA i Kanady mogą sprawdzić przeszłość pojazdu na portalu Historiapojazdu.gov.pl. W systemie widoczne są pojazdy sprowadzone z zagranicy i już zarejestrowane w Polsce.
Jeśli samochód jest w bazie, to w zakładce "Dane zagraniczne" zobaczymy informacje w siedmiu kategoriach: kradzież, złomowanie, powypadkowy, uszkodzony, przekręcony licznik, niedopuszczony do ruchu oraz informację o tym, czy służył jako taxi.
- Obecnie w ewidencji dostępne są auta pochodzące z wybranych krajów europejskich (m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji) a także z USA i Kanady. W sumie to 21 rynków, z których dziś pochodzi ponad 4,5 mln aut zarejestrowanych w Polsce. W przyszłości możliwe jest rozszerzenie usługi o kolejne kraje, w tym m.in. o Niemcy. - informuje ministerstwo cyfryzacji.
W styczniu 2018 r. usługa zostanie rozszerzona o auta, które jeszcze nie znalazły się w Centralnej Ewidencji Pojazdów (czyli nie są jeszcze zarejestrowane na terenie Polski), a np. już są oferowane do sprzedaży. Będzie to wymagało logowania się do systemu za pomocą profilu zaufanego (eGO).
Bez logowania (wystarczy nr rej. i VIN pojazdu oraz data pierwszej rejestracji) nadal będzie można sprawdzić m.in. odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych, informację o ubezpieczeniu OC i liczbie właścicieli, a także czy pojazd nie jest oznaczony w bazie jako kradziony.
Serwis Historiapojazdu.gov.pl wystartował w czerwcu 2014 r. Rozszerzenie funkcji serwisu o zagraniczną historię pojazdów było możliwe dzięki pracy ekspertów Ministerstwa Cyfryzacji, Centralnego Ośrodka Informatyki w porozumieniu z firmą Carfax.(PAP)
autor: Olga Zakolska
Skarby na katowickim rynku. Jarmark jeszcze do jutra
Myslovitz bez wokalisty. Co dalej z zespołem?
Warczące bestie wrócą na Śląsk
16-latek postrzelony w głowę. Broń należała do ojca [NOWE FAKTY]
Zwężenie na DK 81. Po zderzeniu z motocyklem
Te samochody zapierają dech w piersiach! [ZDJĘCIA]
To wyjątkowa okazja by zobaczyć wszystkie te pojazdy naraz w jednym miejscu i w takim zestawie.Powstanie motoryzacyjna rada. Co da Śląskowi?
Firmy sektora automotive wspólnie z naukowcami, ekspertami rynku pracy i przedstawicielami administracji będą analizować potrzeby kadrowe tej branży.Genewa 2018: Zacznijmy od A, czyli Audi A6
,,W tym roku w Genewie spodziewałem się totalnej ofensywy samochodów elektrycznych, a tu w zasadzie tylko Volkswagen wpisał się mocno w ten trend. "Kajetanowicz i Baran kończą współpracę
W sobotę wydano w tej sprawie oświadczenie.Cuda ze szlifowanego szkła, meble z egzotycznego drewna i wyjątkowa biżuteria. Na rynku trwa wyjątkowy jarmark.
Po 6 latach Michał Kowalonek pożegnał się z zespołem Myslovitz. Kowalonek w 2012 roku zastąpił Artura Rojka.
Pierwszy raz rozorały płytę chorzowskiego stadionu w 2009 roku. Teraz legendarne Monster Trucki zapowiadają wielki powrót.
Policja ma już hipotezę na temat tego, co się wydarzyło się w piątek w jednym z prywatnych domów w Szczakowej.
Pas ruchu na mikołowskim odcinku DK 81 jest zamknięty. Korek tworzy się w kierunku Katowic.
Ten bieg organizują od 25 lat. W hołdzie Wojciechowi Korfantemu z dystansem zmierzyło się dziś ponad 1000 osób.
Durczok: następny będziesz Ty?
Durczok: Za chwilę Was na taczkach wywiozą
Durczok: wszyscy będziemy bogaci, czyli księżycowa ekonomia à la PiS
Durczok dziękuje Kaczyńskiemu!
Wojewoda mówi „sprawdzam”. Odwołają burmistrza Czeladzi?