Czytasz: Możesz śledzić Ślązaków w drodze na K2. Zobacz!

Możesz śledzić Ślązaków w drodze na K2. Zobacz!

Zimowa próba zdobycia K2 jest jedną z największych ekspedycji wysokogórskich w historii Polski.

Może dać szansę Polakom na największe, globalne osiągnięcie w dziejach światowego himalaizmu.

skład wyprawy

W skład wyprawy wchodzą: Krzysztof Wielicki – kierownik wyprawy, Janusz Gołąb – kierownik sportowy wyprawy, Adam Bielecki, Rafał Fronia, Marek Chmielarski, Krzysztof Wranicz – lekarz, Dariusz Załuski – operator filmowy, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Piotr Tomala. Zaproszenie otrzymali również: Andrzej Bargiel oraz Kacper Tekieli.

Janusz Gołąb pochodzi z Gliwic, Adam Bielecki, Artur Małek i Marek Chmielarski z Tychów.

GÓRA MORDERCA

K2 zwana jest też „Górą Mordercą”. Szczyt znajduje się na granicy Chin i Pakistanu. 

Ekipa polskich himalaistów będzie wspinać się południowo-wschodnim filarem, tzw. drogą Basków, nazywaną też drogą Cesena. Prowadzi ona filarem między drogą Kukuczka-Piotrowski, a Żebrem Abruzzi – którym polscy himalaiści próbowali wchodzić latem 2016 roku – i łączy się z Żebrem Abruzzi na Ramieniu, między tzw. Czarną Piramidą i Szyjką.

Baza, z której ruszą himalaiści jest położona na wysokości 5150 m. Stąd droga prowadzi przez obóz 1 /5900m/, obóz 2 /6350m/ i obóz 3 /7000m/, aż do obozu IV, który został zaplanowany na tzw. ‘Ramieniu’ /8000m/, skąd nastąpi atak na szczyt – 8611 m n.p.m.

Możesz śledzić wyprawę Polaków!

Adam Bielecki, jeden z uczestników wyjazdu na swojej stronie interenowej zamieścił mapę z własną lokalizacją. Dzięki temu możemy śledzić wyprawe Polaków do samego końca i sprawdzać na jakim etapie zmagań znajdują się w danej chwili.

Aby sprawdzić, gdzie obecnie znajduje sie Bielecki wystarczy kliknąć TUTAJ


Adam Bielecki ma 34 lata. To himalaista i podróżnik. Członek kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej. Pochodzi z Tychów, mieszka w Łopuchowie pod Poznaniem. Absolwent Psychologii UJ.  

Wspina się w górach od 18 lat. Leader kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri 7010 m. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu. 9 marca 2012 wraz z Januszem Gołębiem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I 8068 m co zostało uhonorowane Kolosem i nagrodą Travelera National Geographic, a także uznane zostało za największe osiągniecie w dziedzinie eksploracji w 2012 roku przez prestiżowy portal amerykański explorersweb.

W grudniu 2012 otrzymał Srebrną Odznakę Za Zasługi Dla Sportu nadaną przez Ministerstwo Sportu i Turystyki..Zdobywca K2 (31 lipca 2012) i Broad Peaka - pierwsze zimowe wejście (5 marca 2013). Na wiosnę 2014 roku wziął udział w zakończonej sukcesem wyprawie na północną ścianę Kanczendzongi kierowanej przez Denisa Urubko. Zimą 2016 razem z Jackiem Czechem podjął próbę pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat 8125. Nigdy nie używał dodatkowego tlenu z butli podczas swoich wspinaczek.

Czytaj więcej