Czytasz: Mostostal Zabrze Biprohut odpowiedzialne za projektowanie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach

Mostostal Zabrze Biprohut odpowiedzialne za projektowanie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach

Mostostal Zabrze Biprohut dokończy projektowanie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach.

Jak informuje Urząd Miasta w Gliwicach, głównym zadaniem Mostostalu Zabrze Biprohut będzie dokończenie dokumentacji projektowej, w tym przygotowanie i przekazanie projektów budowlanych, dokumentacji ZRID i dokumentacji zgłoszeniowej. Te działania umożliwiają Gliwicom zdobycie dotacji z Unii Europejskiej na budowę Centrum Przesiadkowego. Chodzi o kwotę ok. 130 mln zł w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

- Budowa Centrum Przesiadkowego będzie jedną z największych i najważniejszych inwestycji w Gliwicach. Nowoczesne Centrum Przesiadkowe skupi wszystkie środki transportu miejskiego w jednym miejscu, podniesie standard obsługi i usprawni przemieszczanie się podróżnych. W ramach inwestycji powstanie m.in. nowy dworzec autobusowy z zadaszeniem wraz z budynkiem głównym, budynkiem pomocniczym i tunelem. Będzie to nowoczesny obiekt, zintegrowany z dworcem kolejowym systemem stacji autobusów miejskich, regionalnych i międzynarodowych, z parkingami dla samochodów i rowerów oraz zapleczem komercyjnym. - przekonują przedstawiciele UM Gliwice.

W ramach inwestycji zostaną zmodernizowane i przebudowane sąsiednie ulice, a także plac Piastów. Przewidziano przebudowę ul. Bohaterów Getta Warszawskiego wraz z odcinkiem ul. Zwycięstwa, placu Piastów i odcinka ul. Piwnej, ul. Składowej z fragmentem ul. Warszawskiej, ul. Okopowej, ul. Na Piasku i placu przed dworcem PKP oraz fragmentu ul. Tarnogórskiej.

Na przedłużeniu ul. Udzieli zaplanowano ciąg dla pieszych i rowerów, łączący okolice ulic Kolberga i Tarnogórskiej z Centrum Przesiadkowym. Zaplanowano także ścieżkę rowerową łączącą trasę rowerową Centrum – Sośnica z drogami rowerowymi na terenie Centrum Przesiadkowego, wykonanie zadaszonych parkingów dla jednośladów oraz stacji wypożyczalni rowerów na terenie Centrum.