Czytasz: Morsowanie pod ziemią
Sztolnie Czarnego Pstrąga opanują miłośnicy zimnych kąpieli.

Morsy z całej Polski zmierzą się z podziemnymi wodami Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. 

Podczas wycieczek, ten odcinek sztolni zwykle pokonuje się ją łodziami. Ale nie zawsze. W sobotę 600-metrowy odcinek Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach opanują miłośnicy zimnych kąpieli z całego kraju. Będzie to trzecia edycja podziemnego morsowania. 

Rozpoczęcie imprezy zaplanowano na godzinę 10 przy szybie Ewa. Tutaj znajdować się będzie punkt rejestracji uczestników tegorocznej edycji morsowania oraz baza baza organizacyjna. To tutaj konferansjer będzie zagrzewał do walki, a doświadczone trenerki fitness przeprowadzą profesjonalną rozgrzewkę. 

Tuż po niej odbędzie się bieg morsów do oddalonego o kilkaset metrów szybu Sylwester, poprzez który miłośnicy kąpieli w lodowatej wodzie dostaną się do podziemi. Tam w towarzystwie strażaków ratowników przejdą odcinek 600 metrów i wyjdą klatką szybu Ewa na powierzchnię.

Zarządzające sztolnią Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zaprosiło do wzięcia udziału w podziemnym morsowaniu kilkadziesiąt klubów z całej Polski. Na zaproszenie zareagowało ponad 160 osób. Pokazujemy zdjęcia z ubiegłoroczniego morsowania w sztolni. 

Sztolnia Czarnego Pstrąga

To najdłuższa w Polsce podziemna trasa turystyczna, którą turyści pokonują łodziami. Stanowi ona fragment XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk, która po dziś dzień odprowadza wody kopalniane na powierzchnię ziemi. To prawdziwy majstersztyk podziemnej inżynierii hydrologicznej, dzięki czemu obiekt ten, razem z innymi zabytkami pogóniczymi z Tarnowskich Gór, Bytomia i Zbrosławic, ma szansę znaleźć się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Do sztolni prowadzą szyby Ewa oraz Sylwester. Kilkadziesiąt metrów pod ziemią turyści wsiadają do łodzi i w tajemniczej scenerii, przy świetle lamp karbidowych, przepływają odcinek 600 m (ruch odbywa się wahadłowo). Przewodnik wprawia łódki w ruch, odpychając się od ścian sztolni zwanych ociosami. Jednocześnie snuje opowieści o dawnym górnictwie.

Sztolnia Czarnego Pstrąga znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki W 2004 roku, razem z podziemiami Zabytkowej Kopalni Srebra, została wpisana na prezydencką listę Pomników Historii.

Czytaj więcej