Czytasz: Morawiecki kontra Schetyna. Katowice centrum politycznego sporu

Morawiecki kontra Schetyna. Katowice centrum politycznego sporu

Premier i przedstawiciel rządu w Urzędzie Wojewódzkim. Grzegorz Schetyna i gabinet cieni w Filharmonii Śląskiej.

Premier Mateusz Morawiecki w Katowicach zapewnił, że program dla Śląska jest jedynym "programem realizowanym a nie teoretycznym". Jak przekonywał, Śląsk, Zagłębie i całe województwo jest głównym "układem napędowym Polski".

- Jednym z bohaterów mojej młodości jest Jerzy Kukuczka. Wspominam jego postać. Zdobywanie szczytów przyświeca także nam - mówił premier Morawiecki.

Kolejnymi „szczytami” dla rządu ma być "transformacja w kierunku innowacyjności". Przemysł ciężki ma pozostać napędem energetycznym. Jednak, co przyznał sam premier, sześć razy więcej miejsc pracy jest w przemyśle kreatywnym niż w wydobywczym.

SMOGIEM W OPOZYCJĘ

Mateusz Morawiecki podkreślił, że priorytetem nowego otwarcia programu dla Śląska ma być walka o czyste środowisko.

- Poprawa jakości środowiska naturalnego jest dla nas wielkim zadaniem. Chcemy mieć czyste powietrze. Jak wyeliminować ten smog jak najszybciej. Platforma i PSL nie zrobiły prawie nic dla eliminacji smogu. Dyskutujemy o jakości paliw. Zamieniamy rosyjską i arabską ropę na czysty polski węgiel - mówił Mateusz Morawiecki.

„KŁAMSTWA I SZCZYT HIPOKRYZJI”

- Rosyjskie górnictwo wraca do wydobycia z lat 80. Głównym odbiorcą jest Polska. Jak to się ma do zapewnień o polskim węglu? - pytał Grzegorz Schetyna.

Lider Platformy zarzucił rządowi Mateusza Morawieckiego, że mówiąc o inwestycjach drogowych przypisuje sobie zasługi samorządowców koalicji PO-PSL. Z kolei budowa autostrady do Pyrzowic, czy rozbudowa bloku w elektrowni w Jaworznie były wpisane już w program Śląsk 2.0 za czasów rządu Ewy Kopacz.

- Objazdowy cyrk Morawieckiego dotarł na Śląsk. Ogłasza kolejne obietnice, które wiadomo, że nie będą realizowane. Gama obietnic nie ma się nijak do rzeczywistości. Rząd uznaje programy naszych samorządów za swoje.Te inwestycje zostały rozpoczęte za naszych czasów. Nie chcemy praw autorskich, ale rzetelnej debaty. Śląskowi nie są potrzebne są obietnice tylko konkret - mówił Grzegorz Schetyna.

CAŁA POLSKA W BLASKU ŚLĄSKA

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w czasach swojej młodości chodził na mecze Śląska Wrocław.

- Wtedy mówiliśmy „Cała Polska w cieniu Śląska”. Dziś mówię o tym innym Śląsku - Cała Polska w blasku Śląska.

- Ta ekipa potrafi kłamać. Najlepiej obrazuje to, że premier pomylił Górny Śląsk ze Śląskiem Wroclaw - odpowiada Grzegorz Schetyna. - Muszę przyznać, że nie widziałem Mateusza Morawieckiego na meczach Śląska.

Czytaj więcej