Czytasz: Moneta pamięta
Kolekcjonerzy zacierać ręce. Z okazji 35. lecia pacyfikacji kopalni “Wujek” zostanie wprowadzona do obiegu wyjątkowa moneta.

Moneta upamiętniająca pacyfikację kopalni "Wujek" otwiera tematykę z najnowszej historii Polski - mówi Barbara Jaroszek, z-ca dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

Historyczne monety zostaną wydane w blisko 20-tysięcznym nakładzie. Rewers monety będzie przedstawiać wizerunek krzyża, na którym zawieszono 9 górniczych lampek symbolizujących zamordowanych górników, oraz wizualizację wyłomu w murze. Na awersie monety został zaprezentowany wizerunek szybu Krakus Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek”.

WYJĄTKOWA WARTOŚĆ

Monety upamiętniające wydarzenia sprzed 35 lat o nominale 10 złotych będzie można kupić za kwotę 110 złotych. Ich wartość pieniężna jest stosunkowo niska, natomiast wartość związana z wydarzeniem, które upamiętniają - bezcenna.

- Dla wielu Ślązaków, w szczególności zaś katowiczan, będzie to powrót do wydarzeń nie tak odległych. Moneta ma wartość sentymentalną, historyczną, osobistą i kolekcjonerską - tłumaczy Krzysztof Gaertig, właściciel firmy numizmatycznej z Katowic.

 

MONETY OKOLICZNOŚCIOWE

Narodowy Bank Polski od kilkudziesięciu lat prowadzi misję edukacyjną. Jednym z jej elementów jest emisja banknotów oraz monet kolekcjonerskich wykonanych z czystych metali szlachetnych (srebro i złoto) lub tych z ciekawą domieszką.

- Szerokie spektrum tematyki poruszanej na wartościach kolekcjonerskich pozwala kolekcjonerom na znalezienie czegoś dla siebie. Sport, zagrożone gatunki zwierząt, słynni Polacy, historia monety polskiej, wydarzenia historyczne - to tylko kilka z wielu tematów przenoszonych na srebrne i złote krążki - przekonuje Gaertig.

WUJEK ZASŁUŻYŁ NA PAMIĘĆ

Bilans pacyfikacji kopalni był tragiczny. Od kul zginęło na miejscu sześciu górników: Józef Czekalski, Józef Krzysztof Giza, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Zbigniew Wilk i Zenon Zając. Trzech kolejnych: Joachim Gnida, Andrzej Pełka i Jan Stawisiński zmarło w wyniku odniesionych 16 grudnia 1981 r. ran postrzałowych. Ponadto zomowcy postrzelili 23 innych górników.

Monety z okazji 35. rocznicy pacyfikacji kopalni "Wujek" będzie można kupić od 14 grudnia br. w Narodowym Banku Polskim oraz na stronie: www.kolekcjoner.nbp.pl.

Czytaj więcej