Czytasz: Modna metoda „na policjanta”

Modna metoda „na policjanta”

Żywiecka policja apeluje, aby uważać na oszustów, którzy dzwoniąc do osób prywatnych lub placówek handlowych podają się za policjantów.

- W ciągu dwóch dni na terenie Żywca odnotowaliśmy pięć takich przypadków. Niestety w jednym z nich kobieta uwierzyła w przedstawianą przez oszustów historię i przekazała im pieniądze. Pamiętajmy, w żadnym wypadku prawdziwi policjanci nie mogą przyjmować pieniędzy, żądać ich wypłaty czy przekazania na wskazane konto. Stróże prawa również nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie - informują żywieccy funkcjonariusze policji.

Problem jednak w tym, że oszuści modyfikują swoje metody i coraz częściej podszywają się pod osoby zaufania publicznego-policjantów, prokuratorów czy księży.

- Telefonują, by poinformować o rzekomym wypadku i zatrzymaniu kogoś z rodziny, planowanym napadzie, np. na placówkę handlową. Zdarzają się przypadki, że oszuści, podszywając się pod funkcjonariuszy np. Centralnego Biura Śledczego Policji i informują, że do serwera banku, w którym osoba ma zdeponowane oszczędności, włamali się hakerzy w związku z czym, proszą o wypłacenie wszystkich oszczędności i przekazanie ich wyznaczonej osobie lub przelanie na wskazany numer konta. Przekonuje, że pomoże to w schwytaniu przestępców. Zdarza się również, że grożą odpowiedzialnością, w przypadku odmowy - wyjaśnia policja z Żywca. 

Dowodem na to jest sytuacja, która wydarzyła się dwa dni temu w kilku punktach handlowych w Żywcu, a którą opisali na Facebooku właściciele jednego ze sklepów jubilerskich.

''Dzwonili do sklepu i przedstawiali się jako Komenda Powiatowa Policji z informacją, że jest przygotowywany napad rabunkowy na sklep, który nastąpi lada moment. Prosili o wykręcenie numeru alarmowego policji 997 lub 112 i potwierdzenie informacji. Nie wiadomo jakim sposobem po wybraniu numeru alarmowego rozmowa trafiała do nich. Oczywiście potwierdzali wszystko i prosili o wykonywanie wszystkich poleceń policji, która zjawi się za moment na miejscu. Na miejscu zjawiali się fałszywi policjanci lub funkcjonariusze CBA i zarządzali zabezpieczenie towaru, lub waluty przed kradzieżą, po czym ulatniali się z zabezpieczonym towarem, lub pieniędzmi (...)''.

 

 

Czytaj więcej