Czytasz: Moc przeznaczenia - zobacz zdjęcia z premiery!

Moc przeznaczenia - zobacz zdjęcia z premiery!

Kilkunastominutowa owacja na stojąco. Bytom po premierze opery Verdiego.

W sobotę wieczorem odbyła się długo zapowiadana premiera „Mocy przeznaczenia” Giuseppe Verdiego w reżyserii Tomasza Koniny oraz pod batutą Jakuba Kontza.

moc przeznaczenia

Publiczność była jednogłośna:

- Cudo! Jak to ująć w słowach?

- Znakomity spektakl! Wspaniała muzyka! Doborowa obsada! Wielkie gratulacje dla wszystkich wykonawców!

- Ukłony dla wszystkich wykonawców i realizatorów. Była moc!!!

Zobaczcie fotorelację z wydarzenia, a już wkrótce obszerny materiały video z premierowej nocy w operze. Zobaczycie, co po spektaklu powiedziała m.in. Małgorzata Walewska. 

fot. Opera Śląska/Facebook

Przedstawienia popremierowe odbędą się 19, 25, 26 i 28 marca i 17 kwietnia.
Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Silesion.pl.


****

To opera o miłości, wojnie, przyjaźni i wierze. Jest tu wszystko, co najlepsze w tak cenionym przez widzów gatunku: wzruszenie i śmiech, widowiskowość i intymność. Od tragicznych scen po sceny komiczne rodem z opery buffo.

- To tytuł wymagający zarówno dla solistów, jak i chóru czy orkiestry – mówi Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej.


Juliusz Ursyn-Niemcewicz, tenor i solista, który w „Mocy przeznaczenia” wcielił się w postać Trabuco, zwraca uwagę na wieloświat tej sztuki, który składa się z polityki, miłości, wojen, arystokracji i klasy średniej.


Moc przeznaczenia jest 25. premierową realizacją dzieła Verdiego w Operze Śląskiej, która jako jedyna w Polsce będzie mieć ten tytuł w swoim repertuarze.


NAJRZADZIEJ GRANY TYTUŁ

Verdi napisał „Moc przeznaczenia” w 1862 r. dla Carskiego Teatru Operowego w Petersburgu, zainspirowany hiszpańskim dramatem „Don Alvaro” pióra księcia Angela de Saavedry. Premiera zakończyła się sporym sukcesem.

Jednak w wyniku nagonki w prasie przeciw kompozytorowi, Verdi przygotował po kilku latach nową wersję opery, która została wystawiona w 1869 r. w mediolańskiej La Scali. Dziś jest zaliczana do kanonu największych, choć rzadko wystawianych, arcydzieł włoskiej muzyki operowej.

- To jeden z najrzadziej granych tytułów na świecie, w Polsce wystawiany zaledwie trzy razy – mówi Łukasz Goik. - Teraz mamy ostatnie próby, wszystko jest gotowe, nic nie da się już zmienić. Czekamy tylko na Państwa – dodaje.


OPERA TWORZONA DLA ELITY

Opery Verdiego cieszą się na bytomskiej scenie szczególną popularnością; tradycja verdiowska sięga tu najdawniejszych lat – od m.in. historycznej inscenizacji „Traviaty” z 1946 roku, przez „Nabucco” (1983), „Aidę” (2005), po „Don Carlosa” - nagrodzonego Złotą Maską w kategorii Spektakl Roku 2011.


- Opera była tworzona dla elity, a Opera Śląska szczególnie sobie zasłużyła na taką opinię. Melomanów od zawsze przyciągały wysoki poziom, wspaniała atmosfera. Nawet publiczność Opery Śląskiej należy już do rodziny operowej – dodaje Ursyn-Niemcewicz.

Kostiumy do spektaklu zaprojektowała Joanna Jaśko-Sroka, a choreografią przygotowała Monika Myśliwiec.

Czytaj więcej