Czytasz: Moc legendarnych filmów w Gliwicach! Festiwal Filmów Kultowych wraca na Śląsk

Moc legendarnych filmów w Gliwicach! Festiwal Filmów Kultowych wraca na Śląsk

Kino samochodowe z muzyką live, filmy z lektorami na żywo i seanse w nietypowych lokalizacjach -to tylko niektóre atrakcje kultowego festiwalu, który rusza już dzisiaj.

W Gliwicach rusza 21. edycja święta kina gatunkowego. Po rocznym pobycie nad Bałtykiem festiwal wraca, oferując uczestnikom wyjątkowe wydarzenia.

 

 

 

 

Do 7 października zobaczymy ponad 60 projekcji podzielonych na 9 cykli. Jako że festiwal to święto nie tylko filmu, ale także muzyki, na dobry początek będzie można usłyszeć zespół Rebel Babel Ensemble, który zagra koncert poświęcony 100-leciu polskiej muzyki filmowej. Ze sceny zabrzmią nowe aranżacje utworów Henryka Warsa czy Krzysztofa Komedy, a gośćmi specjalnymi koncertu będą m.in: Dorota Miśkiewicz, PAWBEATS, The Whoop Group czy Magdalena Kumorek. Prócz koncertu, dla fanów przyjemnych dźwięków organizatorzy wydarzenia przygotowali również cykl ,,Herosi VHS”, w ramach którego wyemitowany zostanie ,,Krwawy sport” oraz ,,Mistrz kierownicy ucieka”. Podczas tego cyklu kwestie aktorów, na żywo, czytać będą najsłynniejsi polscy lektorzy tj. Tomasz Knapik, Mirosław Utta. W międzyczasie nie zabraknie też seansów-niespodzianek.

Mocnym punktem Festiwalu Filmów Kultowych jest kino samochodowe z muzyką na żywo, organizowane na lotnisku Aeroklubu w Gliwicach. Wszyscy fani takiej formy spędzania wolnego czasu będą mogli obejrzeć kultowe horrory, filmy z Meryl Streep, perypetie Indiany Jonesa w trzech odsłonach oraz filmy z duetem Bodo/Dymsza. W ramach kina samochodowego odbędzie się także pierwsza w tym roku projekcja kultowego filmu świątecznego - ,,Kevin sam w domu”.

Organizatorzy festiwalu nie zapomnieli o osobach mocno związanych ze Śląskiem, z Gliwicami. ,,Kina prezentują” to cykl pokazów związanych nie tylko z głośnymi filmami, ale również niegdyś ważnymi miejscami.

– Z naszą pomocą możecie przenieść się kilka dekad wstecz, kiedy to Kino Jutrzenka, Apollo czy Capitol prezentowały światowy repertuar. Filmy z sekcji ,,Kina Prezentują” były obecne w tych kinach w czasie, kiedy były premierami. Czasy sprzed epoki filmów cyfrowych przypomni nam także specjalna wystawa, którą zaprezentujemy w hali produkcyjnej GZUT. Nie chcę jeszcze zdradzać szczegółów, ale zapewniam, że będzie bardzo analogowo – zapowiada Tomasz Szabelski ze Stowarzyszenia Inicjatywa.

Jak podkreślają organizatorzy, we wspomnianej gliwickiej hali GZUT odbędzie się większość pokazów. Zaplanowane zostały również specjalne projekcje w przestrzeni ruin Teatru Victoria i legendarnego Kina Amok, w którym odbędą się pokazy przedwojennego kina polskiego i retrospektywy twórczości Marka Koterskiego i Miloša Formana.

Pełen program Festiwalu Filmów Kultowych można znaleźć na stronie filmykultowe.pl, natomiast informacje o biletach, poniżej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


BILETY:

Pojedynczy seans – 10 zł (z wyjątkiem cyklu Kultowy duet Bodo/Dymsza oraz Miau Miau Miałczyński – 5 zł)

Bilety na pojedyncze seanse dostępne są:

– na platformie Goingapp,

– w kasie Kina Amok,

– przed rozpoczęciem seansu (płatne gotówką).


Bilet na koncert otwarcia (28.09.2018, godz. 20.00, Ruiny Teatru Victoria) – 40 zł dostępny:

– na platformie Goingapp.

– w kasie kina Amok,

– przed koncertem (płatny gotówką)

Karnet w cenie 120 zł dostępny przed każdą projekcją. Karnet upoważnia do uczestnictwa we wszystkie wydarzeniach z wyjątkiem koncertu otwarcia. Liczba karnetów ograniczona.