Czytasz: Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Katowicach już dzisiaj!

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Katowicach już dzisiaj!

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny jest jednym z wielu działań, by wyrazić sprzeciw wobec obecnej polityki klimatycznej.

Podczas COP24 sporą uwagę przykuła 16-letnia Greta Thunberg ze Szwecji. Podczas swojego wystąpienia na Szczycie Klimatycznym w Katowicach mówiła:

Nazywam się Greta Thunberg i mam 16 lat. (...) W 2078 skończę 75 lat, jeśli będę miała dzieci, być może spędzę ten dzień z nimi. Może zapytają mnie o Was, może zapytają czemu niczego nie zrobiliście, kiedy wciąż był czas by działać.

Apel młodej dziewczyny poruszył ludzi niemal na całym świecie, także śląską młodzież. Dlatego dzisiaj, 15 marca, o godzinie 10.00 na Rynku w Katowicach razem z innymi miastami Polski i z innymi miastami świata, będą strajkowali, by wyrazić swoją dezaprobatę wobec braku działania na rzecz zaprzestania niszczenia klimatu.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny jest jednym z wielu działań, by wyrazić sprzeciw wobec obecnej polityki klimatycznej. "Chcemy zmian - to my, jesteśmy następnymi pokoleniami i to do nas powinna należeć decyzja w jakim świecie będziemy żyć. Walczymy przecież o nasze podstawowe prawa - do ochrony zdrowia, do życia!"

Podczas piątkowego strajku uczniowie śląskich szkół i studenci będą zwracać uwagę Ślązaków na postępujące zmiany klimatyczne - przede wszystkim gospodarkę energetyczną, która w przeważającej mierze oparta jest na paliwach kopalnianych i ściśle związany z nią smog, który niestety stał się stałym elementem naszego rodzimego krajobrazu. Wygłoszą też przemowę, którą napisali już podczas COPu, nieco ponad 3 miesiące temu.

- W piątek pokażemy, że nie zapomnieliśmy, że działamy i nie poddamy się jeśli nie zostaniemy wysłuchani! Niemniej zdajemy sobie sprawę, że żeby zmienić podejście do spraw klimatycznych potrzebujemy wsparcia dorosłych - szczególnie tych którzy są odpowiedzialni za podejmowanie decyzji - mówią młodzi aktywiści i dodają - Wiemy też, że walka o klimat jest prowadzona już od lat, wiele decyzji już zapadło, ale jeszcze więcej jest przed nami, a czasu coraz mniej.

Według ostatnich badań IPCC, czyli Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, zostało nam 12 lat, by zapobiec wzrostowi temperatury powyżej 1.5˚C. Wzrost temperatury miałby wstrząsające skutki dla naszego ekosystemu - prowadząc do wzrostu poziomu wód, podtopień największych metropolii, masowych migracji, wyginięcia kolejnych gatunków, klęsk żywiołowych... jest to efekt motyla zatrważający w swoich skutkach.

Dlatego młodzi z całego świata mówią "Czas działać!".

- Greta, jest tylko jednym z głosów, a nasza śląska młodzież nie pozostaje w tyle i już w ten piątek o 10.00 na Rynku w Katowicach, będzie mówić o tym co ważne dla nas wszystkich - o naszej Planecie, dla której nie ma planu B! - tłumaczą śląscy uczniowie, którzy wezmą udział w dzisiejszym manifeście.