Silesion.PL

serwis informacyjny

Młode talenty ze Śląska w finale prestiżowego konkursu

Julia Topilko Kacper Jakubowski Michal Koterba

Julia Topilko Kacper Jakubowski Michal Koterba

Budowa modułowego łazika badawczego, symulator zajęć technicznych w wirtualnej rzeczywistości i stworzenie prototypu filtra wyłapującego metale ciężkie w wodzie – oto wyjątkowe projekty nastolatków z Rybnika, Jastrzębia-Zdroju i Katowic, które wygrały w regionalnym etapie Konkursu Explory- najważniejszej inicjatywy dla młodych innowatorów w Polsce.

Program Explory to największa w Polsce inicjatywa wyszukująca, sieciująca i rozwijająca młode talenty, która od 11 lat pomaga młodym badaczom i naukowcom odnaleźć się w świecie nauki i biznesu. Kluczowym elementem Programu jest konkurs dla uczniów, w którym młodzi z całej Polski opracowują swoje innowacyjne projekty. W tym roku zgłoszono ich ponad 230. W regionalnych etapach konkursu wyłaniane są te o największym potencjale. Wśród twórców ośmiu zwycięskich projektów znaleźli się młodzi z województwa: Rafał Sawczyszyn i Dominik Sitarski z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku, Sebastian Kura i Paweł Orlik z Zespołu Szkół nr 6 i Centrum Kształcenia Zawodowego w Jastrzębia- Zdroju i trio z katowickiego Pałacu Młodzieży – Julia Topiłko, Kacper Jakubowski i Michał Koterba. –Już po raz 11 zapraszamy młode talenty do świata Explory- chcemy, by zdolni młodzi ludzie mieli dobre ujście dla swojej kreatywności. Program, który proponujemy pozwala uczniom nie tylko wykrzesać najlepsze pomysły, ale także zderzyć je z ekspertami, którzy wskazują odpowiednie drogi rozwoju. – mówi Dorota Braziewicz, Dyrektor Programu Explory – Cieszy fakt, że wciąż rośnie zasięg Programu. Spotykamy się online z coraz większą liczbą zainteresowanych, a w ramach Szkolnych i Regionalnych Festiwali odwiedzamy lokalne społeczności. To owocuje znalezieniem kolejnych wyjątkowych talentów. Tym razem znaleźliśmy je także na Śląsku.

Maciej Jarzyna, Paweł Wałęga
Maciej Jarzyna, Paweł Wałęga

Pomysły zgłaszane do Konkursu Explory znacznie wykraczają poza podstawową wiedzę szkolną. Ciekawość i determinacja prowadzą młode talenty do innowacyjnych odkryć, które spotykają się z uznaniem profesorów wyższych uczelni i specjalistów firm technologicznych. Finaliści z Rybnika, pod kierunkiem Tomasza Mandrysza zaprezentowali jurorom projekt uniwersalnego łazika modułowego, który może mieć różnorodne zastosowanie: od prowadzenia badań w toksycznych warunkach niedostępnych dla człowieka, aż po transport polowego sprzętu medycznego. Podopieczni Artura Hausmana i Marcina Lasaka z Jastrzębia-Zdroju stworzyli wirtualną rzeczywistość, która ułatwi naukę podstaw elektryki w bezpiecznych warunkach. Katowiczanie, w projekcie „Od pancerzy krewetek do czystych wód- chitozanowy filtr przyszłości”, pod opieką Arkadiusza Owczarka przeprowadzili badania zanieczyszczenia wód i stworzyli innowacyjny filtr czyszczący wyłapujący metale ciężkie.

Zwycięzcy regionalnego etapu Konkursu mają teraz czas na rozwijanie swojego pomysłu, a już w październiku ponownie zaprezentują go przed komisją na Gdynia Explory Week- corocznym finale konkursu połączonym z praktyczną konferencją.

Rafał Sawczyszyn, Dominik Sitarski
Rafał Sawczyszyn, Dominik Sitarski

Młode Talenty Explory walczą o stypendia naukowe w wysokości 10, 7 i 5 tysięcy złotych, ufundowane przez Mecenasa Explory, Grupę LOTOS oraz akredytację na międzynarodowe konkursy związane z innowacyjnością i nagrody specjalne. Udział w finale to także możliwość dołączenia do wyjątkowej społeczności Explory, którą tworzą organizacje, instytucje i firmy, dla których rozwój, kreatywność i innowacyjne myślenie to nie tylko słowa, a plan na przyszłość. Dzięki temu, już na początku swojej badawczej drogi, młode Talenty mają szansę obcować z najlepszymi w branży i poznać środowisko naukowe. – Explory łączy młode talenty z przedstawicielami biznesu, mentorami i naukowcami. Program w sprawdzony sposób pozwala rozwijać się tym, którzy już dzisiaj kreują rozwiązania, które pozwolą nam wszystkim łatwiej żyć w przyszłości. Grupa LOTOS jako Mecenas Explory z dumą zauważa rosnącą popularność programu i z niecierpliwością wypatruje kolejnych kreatywnych projektów – mówi Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy LOTOS.

O skuteczności Programu najlepiej świadczą Alumni Explory – uzdolnione osoby, które dziś studiują i pracują na najlepszych Uniwersytetach w kraju i za granicą. Tak jak Anna Skierska, studentka Uniwersytetu w Groningen od pięciu lat pracująca nad projektem modyfikacji nanokrystalicznych ogniw słonecznych w celu zwiększenia ich wydajności czy Szymon Gaca, w Explory rozwijający projekt wpływu chelatów IDHA żelaza i miedzi na przyswajanie azotu przez pszenicę, dziś stażysta renomowanego instytutu technologicznego w Walencji. O rozwoju laureatów, ich codzienności i perspektywie na otaczający świat przeczytać można w mediach społecznościowych Explory. Alumni chętnie angażują się w kolejne działania Programu jako mentorzy, ambasadorzy czy prowadzący zajęcia. Być może do tego grona wkrótce dołączą śląskie talenty- Rafał Sawczyszyn, Dominik Sitarski, Sebastian Kura, Paweł Orlik, Julia Topiłko, Kacper Jakubowski i Michał Koterba.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024