Czytasz: Miuosh na weselu. Rapował Wyspiańskiego

Miuosh na weselu. Rapował Wyspiańskiego

Jak wesele, to będzie wesoło – zapowiedzieli sobotnie Narodowe Czytanie organizatorzy akcji w Katowicach. W role z dramatu wcielili się m.in. Miuosh, Ingmar Villqist i Kamil Durczok.

Choć pogoda weselna bynajmniej nie była, pod Pomnikiem Kościuszki gości nie zabrakło. Była scena z instrumentami, a nawet stoisko z jedzeniem. - Jak przystało na taką imprezę – mówili z uśmiechem organizatorzy. Najważniejszy był jednak Stanisław Wyspiański. To jego dzieło wzięto na tapetę podczas akcji Narodowego Czytania.

Aktor panem młodym, skarbniczka jego wybranką

W rolę pana młodego wcielił się dyrektor katowickiego Teatru Korez – Mirosław Neinert, jego wybranką została skarbnik miasta Katowice Danuta Kamińska. Swoje fragmenty odczytali na scenie także m.in. redaktor naczelny Silesion.pl Kamil Durczok, rektor Wydziału RTV UŚ prof. Krystyna Doktorowicz, dramatopisarz Ingmar Villqist, dyrektor Instytucji Kultury Katowice - Miasto Ogrodów Piotr Zaczkowski i raper Miuosh. Ten ostatni rapował Wyspiańskiego.

Tanie książki w Parku Kościuszki

Była też porcja muzyki i literatury. Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach z okazji Narodowego Czytania przygotowała kiermasz taniej książki. Nie nudzili się nawet ci, którzy Stanisława Wyspiańskiego raczej nie znajdą. Maluchy, bo o nich mowa, mogły wziąć udział w parkowych warsztatach.

Wesele w...tramwaju

Narodowe Czytanie w sobotę odbywało się nie tylko w Parku Kościuszki. Wzięły w nim udział biblioteki, szkoły a nawet pociągi i tramwaje. Czytano w Polsce i w 21 krajach na całym świecie.

Akcję w 2012 roku po raz pierwszy zainaugurował prezydent RP – Bronisław Komorowski.

Pierwszym dziełem czytanym wspólnie w miastach i miasteczkach w całej Polsce był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W zeszłym roku w ponad 2200 miastach i miejscowościach powieść „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.

CZYTAJ TAKŻE: JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ TEGOROCZNE NARODOWE CZYTANIE

Czytaj więcej