Czytasz: Mistrzostwa świata w Bielsku-Białej i Tychach!

Mistrzostwa świata w Bielsku-Białej i Tychach!

FIFA zaprezentowała oficjalne logo Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019. Znamy też szczegółowy harmonogram meczów.

Najwięcej 10 spotkań zostanie rozegranych w Łodzi. Najlepsze 24 drużyny z całego świata zagrają też na boiskach w Tychach, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdyni i Lublinie. Turniej rozpocznie się 23 maja. Finałowe spotkanie zaplanowano na 15 czerwca. 

- Do Polski przyjadą najlepsi piłkarze młodego pokolenia, przyszłe gwiazdy światowego formatu. Liczymy także na dobry występ naszej reprezentacji. Jestem przekonany, że trener Jacek Magiera optymalnie przygotuje drużynę do turnieju. Osobiście zazdroszczę polskim piłkarzom tego, że będą mogli wystąpić w mistrzostwach świata organizowanych w ich własnym kraju, sam chciałbym być na ich miejscu. To będzie wielkie przeżycie – przyznaje prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Boniek.

W Tychach i Bielsku-Białej zostaną rozegrane mecze w grupach D i F, spotkania fazy pucharowej oraz dwa mecze ćwierćfinałowe.

Krokus motywem przewodnim logotypu

 

Wraz z harmonogramem turnieju FIFA zaprezentowała również oficjalny logotyp Mistrzostw Świata FIFA U-20, który bardzo mocno nawiązuje do polskich akcentów, zaś jego motywem przewodnim jest rozkwitający krokus.

To symbolika, która obrazuje sposób kształtowania się kariery młodego piłkarza. Podobnie jak krokus jest zwiastunem nadejścia wiosny, a więc pory roku, w trakcie której fauna i flora budzi się do życia, tak Mistrzostwa Świata FIFA U-20 są turniejem, w którym kariera młodych piłkarzy rozkwita i nabiera rozpędu. Stąd też piłka w środku otwartego kwiatu krokusa – wyjaśnia Dariusz Guzik, koordynator ds. marketingu i promocji, a zarazem rzecznik prasowy turnieju.

Oprócz wspomnianego krokusa, w logotypie mistrzostw można znaleźć nawiązanie m.in. do polskich barw narodowych, czy też pasma górskiego Karpat.

Mistrzostwa Świata FIFA U-20 to trzecie pod względem rangi rozgrywki drużyn narodowych pod egidą FIFA. Dotychczas prawo gry na polskich stadionach zapewniło sobie już 16 reprezentacji. To sześć przedstawicieli Europy: Polska (gospodarz), Włochy, Portugalia, Ukraina, Francja i Norwegia; cztery zespoły z Azji: Japonia, Korea Południowa, Arabia Saudyjska, Katar, cztery ze strefy CONCACAF: USA, Meksyk, Panama, Honduras, a także dwie drużyny z Oceanii: Nowa Zelandia i Tahiti. Późniejsze turnieje kwalifikacyjne wyłonią jeszcze po 4 uczestników z Afryki oraz Ameryki Południowej.

Młodzieżowe mistrzostwa świata odbywają się co dwa lata od 1977 roku. Polska będzie dopiero piątym europejskim gospodarzem tego czempionatu.

– Przyznanie nam organizacji tak fantastycznego turnieju, to dowód wielkiego zaufania, jakim obdarzyła nas największa organizacja futbolu na świecie. Jesteśmy dla całej społeczności piłkarskiej na naszym globie wiarygodnym i sprawdzonym partnerem. Jestem przekonany, że nasze wspaniałe Miasta Gospodarze: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Gdynia, Lublin, Łódź i Tychy – staną na wysokości zadania i wspólnie zorganizujemy turniej, z którego wszyscy będziemy dumni – mówi prezes Zbigniew Boniek.

Czytaj więcej