Czytasz: Tychy gotowe na “małe” Euro?

Tychy gotowe na “małe” Euro?

W piątek rozpoczynają się Mistrzostwa Europy U-21 w Piłce Nożnej 2017. Mecze zostaną rozegrane na pięciu polskich stadionach, w tym na tyskim Stadionie Miejskim. Mieszkańcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

Już tylko trzy dni pozostały do rozpoczęcia Mistrzostw Europy U-21 w Piłce Nożnej 2017. Wiadomo, że w Tychach zostaną rozegrane trzy mecze grupowe i jeden półfinał. Koniec mistrzostw - wielki finał odbędzie się na krakowskim stadionie 30 czerwca.

Polska jako gospodarz mistrzostw miała zapewniony start. Mecze turniejowe zostaną rozegrane w sześciu polskich miastach - w Bydgoszczy, Gdyni, Kielcach, Krakowie i Lublinie oraz w Tychach.

- Przygotowania są już na ostatniej prostej. Stadion Miejski Tychy jest gotowy na przyjęcie najlepszych drużyn w Europie - mówi Krzysztof Trzosek, Venue Media Officer Stadionu Miejskiego w Tychach - Operacja "Euro U21" rozpoczęła się już ponad dwa lata temu. W tym czasie odbyliśmy kilka spotkań z przedstawicielami PZPN i UEFA. Goście z europejskiej federacji byli pod dużym wrażeniem obiektu oraz całej infrastruktury. 

Kadra Polska na U-21 - bez Milika i Zielińskiego

Pod koniec maja polskich kibiców zmroziła informacja o tym, że na “małym” Euro nie wystąpi Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński. Ich macierzysty klub włoski SSC Napoli nie wyraził zgody, zgodnie z regulaminem FIFA, na ich udział w UEFA EURO U21. Trener reprezentacji Marcin Dorna powołał 23 piłkarzy z ligi polskiej i lig zagranicznych.

fot. twitter.com/UEFAUnder21

MISTRZOSTWA EUROPY UEFA EURO U21 POLSKA 2017 do zobaczenia w Afryce i Australii 

Nadchodzące mistrzostwa to nie tylko wyzwanie sportowe, ale także logistyczne i medialne. Pierwsze reprezentacje już przyjechały do Polski. Poza piłkarzami przyjadą też przedstawiciele mediów - przyjedzie ponad 30 stacji telewizyjnych z 12 krajów. Po raz pierwszy w historii, spotkania EURO U21 będą transmitowane w Afryce i Australii.

Szacuje się, że na całym świecie turniej dotrze do ponad 100 milionów odbiorców. Warto zaznaczyć, że jeśli w danym kraju żadna ze stacji nie będzie transmitowała spotkań, to UEFA udostępni dla jego mieszkańców przekaz na YouTube, a to zwiększy zasięg turnieju.

To jednak nie wszystko. Podczas spotkań półfinałowych i finału odbędzie się test mobilnego systemu tłumaczenia symultanicznego. Przykładowo sygnał z Tychów będzie przesyłany do Londynu, gdzie zostanie przetłumaczony, następnie dziennikarze za pomocą aplikacji mobilnej usłyszą tłumaczenie.

UEFA EURO U21 Polska 2017 aż 12 zespołów

W turnieju finałowym UEFA EURO U21 Polska 2017 po raz pierwszy w historii zagra aż 12 zespołów. W fazie grupowej piłkarze będą rywalizować w trzech grupach. Zwycięzcy poszczególnych grup awansują do półfinału, a stawkę uzupełni drużyna z najlepszym bilansem z drugich miejsc. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze na tyskim półfinale, zagra kadra Marcina Dorny. Mecz odbędzie się 27 czerwca.

Rozgrywki w Tychach na Stadionie Miejskim przy ul. Edukacji 7 odbędą się w czerwcu według następującego harmonogramu:

18.06.2016 r. NIEMCY – CZECHY godz. 18.00
21.06.2016 r. CZECHY – WŁOCHY godz. 18.00
24.06.2016 r. CZECHY – DANIA godz. 20.45
27.06.2016 r. o godz. 18.00 w Tychach odbędzie się także jeden z półfinałów mistrzostw
Pozostałe mecze Grupy C odbędą się w Krakowie.

fot. twitter.com/UEFAUnder21 ‏

W Tychach wszystkie spotkania rozegrają nasi południowi sąsiedzi. Podopieczni Vítězslava Lavička mieli już okazję gościć w Tychach. W marcu Czesi odbyli trening na murawie Stadionu Miejskiego oraz spotkali się z mieszkańcami Tychów w Pasażu Kultury Andromeda. Przed samym startem turnieju reprezentacja Czech ponownie zawita do Tychów. Już w czwartek, 15 czerwca, o godz. 17 na boisku OKS Zet Tychy w Paprocanach podopieczni Lavicki odbędą oficjalny trening, po którym kibice będą mieli okazję zdobyć autografy oraz zrobić zdjęcia.

EURO U-21: Utrudnienia w Tychach

Na czas zawodów mieszkańcy Tychów muszą uzbroić się w cierpliwość i dostosować do tymczasowej organizacji ruchu. Na mieście pojawiły się już stosowne znaki pionowe.

Od 17 do 27 czerwca parkowanie na ul. Baziowej nie będzie możliwe. W tych dniach dla mieszkańców zostanie wydzielona część parkingu w rejonie Krytej Pływalni. W  dniach  18,  21,  27 w godzinach od  15:00 do  20:45  oraz w dniu 24 czerwca od godziny 17:45 do godziny 23:30 z ruchu zostanie wyłączona ul. Baziowa oraz ul. Edukacji. Zakaz nie będzie dotyczył tylko autobusów komunikacji miejskiej oraz osób upoważnionych. W dniach 21 czerwca oraz 27 czerwca parking przy ul. Sadowej 4 na terenie RPWiK  będzie udostępniony dla kibiców po godzinie 16:00.

Kibice zachęcani są do pozostawienia swoich samochodów i dotarcia na mecze środkami komunikacji miejskiej organizowanej przez Miasto Tychy. Bilet na mecze EURO U-21 będzie uprawniał do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej na terenie miasta. Z tego przywileju mogą także skorzystać osoby posiadające akredytację oraz wolontariusze.

MECZE GRUPOWE REPREZENTACJI POLSKI NA MISTRZOSTWACH EUROPY UEFA EURO U21 POLSKA 2017 (GRUPA A):

fot. twitter.com/UEFAUnder21 ‏


16. 06. 2017 Polska – Słowacja, Arena Lublin, Lublin
19. 06. 2017 Polska – Szwecja, Arena Lublin, Lublin
22. 06. 2017 Anglia – Polska, Kolporter Arena, Kielce

Czytaj więcej