Czytasz: Miś na miarę szpitala
02:03
Zdrowuś to nowa maskotka małych pacjentów w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka

Wczoraj miś Zdrowuś, nowa maskotka Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, odwiedził małych pacjentów Oddziału Kardiologii Dziecięcej. Badał maluchy stetoskopem, przybijał piątki.

-  Chore dzieci w szpitalu często są wystraszone, Zdrowuś pomoże im oswoić szpitalne sale. Jest przecież milutki. Cieszę się, że naszą maskotką jest miś. Proszę zobaczyć, jaki jest duży, miś dobrze się dzieciom kojarzy- mówił prof. Lesław Szydłowski, kierownik oddziału kardiologii dziecięcej GCZD.

Szpitalna maskotka znakomicie wpisuje się w rolę przyjaciela małych pacjentów

 - Pomaga im  w walce z chorobą. Dzieci lubią pluszaki, niestety, ze względów sanitarnych, nie wolno ich w szpitalu trzymać. Ten, o którego odpowiednio zadbamy, będzie mógł pełnić na co dzień rolę takiej maskotki - tłumaczyła dr Justyna Dubiel, psycholog kliniczny z GCZD.

Maskotkę o nazwie Zdrowuś, na prośbę szpitala przygotowała pracownia krawiecka Teatru Rozrywki w Chorzowie.  - Kostium, zaprojektowany przez dzieci uszyły Magdalena Wiluś i Lidia Kanclerz. Dla nas szycie teatralanych strojów to żaden problem, cieszę się, że mogliśmy pomóc- przyznał dyrektor teatru Dariusz Miłkowski.

Zdrowuś to nie pierwszy pluszak, jaki odwiedził  GCZD. Bywał tam Sznupek - maskotka śląskiej policji, a ostatnio bohaterowie kreskówek: żółw Franklin i kura Adela. Zdrowuś, jak zapewnia dyrekcja szpitala,  pozostanie z małymi pacjentami na dłużej.