Czytasz: Ministerstwo Sportu wspiera budowę hali w Katowicach

Ministerstwo Sportu wspiera budowę hali w Katowicach

02:12
Przy ul. Mikołowskiej stanie hala sportowa za 13 mln złotych.

W ciągu 15 miesięcy przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 w Katowicach hala widowiskowo-sportowa współfinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Prezydent Katowic Marcin Krupa oraz minister Witold Bańka podpisali w Katowicach umowę, na mocy której ministerstwo dołoży 2,5 mln złotych do inwestycji o całkowitej wartości 13 mln zł.

- Nie tylko w Katowicach, ale w całej Polsce jest wiele obiektów, które wymagają modernizacji. W tym roku przeznaczyliśmy blisko ćwierć miliarda na program szkolny. Blisko 300 szkolnych obiektów sportowych otrzyma finansowanie - mówi minister Witold Bańka.

Hala będzie połączona łącznikiem z zespołem szkół. Ma być dostępna dla uczniów oraz mieszkańców. Przed przystapieniem do budowy rozebrana zostanie biblioteka, budynek gospodarczy, asfaltowe boisko i stojące przy nim trybuny.

Minister przyznał, że swoją sportową karierę zaczynał jako trampkarz w pobliskim Rozwoju Katowice. W ZSTiO jedna z klas piłkarskich prowadzona jest pod opieką tego klubu.

Prezydent Marcin Krupa podkreślił, że po raz pierwszy od lat miasto dostało dotację z ministerstwa sportu na inwestycję niezwiązaną bezpośrednio ze sportem wyczynowym.

- Katowice zawsze były i miastem muzyki, i miastem sportu, i miastem kultury - mówi Marcin Krupa - Były też inne inwestycje, jak Orlik, które powstały na Bugli, czy na Załężu; to jest pierwsza tego typu inwestycja, że hala budowana przy szkole dostała dofinansowanie z budżetu państwa.

Ogółem prawie 300 szkół w szesnastu województwach otrzyma w tym roku wsparcie na rozwój infrastruktury sportowej na łączną kwotę 245 mln. Powstaną nowe lub zostaną wyremontowane m.in. sale gimnastyczne, hale sportowe, boiska czy urządzenia lekkoatletyczne.

- Chcemy wspierać i dofinansowywać sportową infrastrukturę szkolną. Sport dzieci i młodzieży z punktu widzenia strategii naszego resortu jest jedną z najważniejszych dziedzin, bez której nie możemy mówić o sukcesach w sportach wyczynowych. Aby ten sukces osiągnąć, aby nasza młodzież garnęła się do sportu, musi być odpowiednia infrastruktura sportowa - zaznacza Witold Bańka.

Czytaj więcej