Czytasz: "Nie wywracamy systemu do góry nogami"
Co się zmieni w systemie zdrowia? Minister Radziwiłł z wizytą w Katowicach.

12:58

,,Przyszedł czas na to, by zacząć patrzeć na kraje, którym wychodzi służba zdrowia. Nie wywracamy systemu do góry nogami"

Śląsk jest takim miejscem, gdzie jest nasycenie służbą zdrowia. Jeśli zapytać pacjenta, jak ocenia system, to nie trzeba oczekiwać dobrej opinii. To jest wyzwanie do podjęcia pewnych zmian. Polacy oczekują przyjaznego systemu, który wyjdzie naprzeciw.

Trzy zmiany:

Po pierwsze, obszar przyjmowania pacjenta do szpitala. Tam odbywają się dantejskie sceny. Dla osób lżej chorych ma być stworzona osobna przychodnia.

Po drugie, co się dzieje z pacjentem po przyjęciu do szpitala. Rehabilitacja jest warunkiem dobrego leczenia. To szpital, który leczy pacjenta ma zadbać o poradę specjalisty w poradni przyszpitalnej i rehabilitanta.

Trzeci obszar dotyczy rozliczeń, tzw. procedur. To nie jest to, czego pacjent oczekuje, rozliczania procedur, a leczenia. Ryczałtowy system rozliczania daje szansę przywrócenia misji szpitali. Szpital ma się skupić na leczeniu pacjentów.

Trzeba dodać 2 aspekty sprawy.

Nie ma niechęci do prywatnego sektora. Nie zamierzamy likwidować szpitali. To jest pomieszanie z poplątaniem. Szpitale, które wchodzą do sieci. Zmiana nie polega na wywróceniu całego systemu, lecz fragmentu.

 

 

DOPALACZE

Sprawa nie leży odłogiem. Na bieżąco nie tylko śledzimy sytuację, ale również aktywnie przeciwdziałamy. To przeniosło się do internetu, co rodzi nowe wyzwania. Postanowiliśmy, że podejdziemy na nowo do ustawodawstwa. Zostanie powołany na dniach zespół, który będzie pracował nad zmianą ustawy antynarkotykowej. Zmiany będą dotyczyć listy substancji zabronionych, kar za stosowanie, możliwości działania, informowania np. szkół o istnieniu problemu dopalaczy. Będziemy korzystać ze wzorców ze świata.

Zespół powołuję dzisiaj. W jego skład wchodzą m.in. MSWiA, Rozwoju, laboratorium kryminalistycznego. Dajemy sobie czas maksymalnie dwóch miesięcy.O godz. 12:45 rozpoczął się w Katowicach briefing nt. sieci szitali z udziałem ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka i dyrektora śląskiego oddziału NFZ Jerzego Szafranowicza.

Czym jest sieć szpitali?

Zgodnie z nowymi przepisami utworzony zostanie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieć szpitali. W sieci będą mogły znaleźć się placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne).

Jakie placówki w sieci szpitali?

Placówki znajdujące się w sieci będą podzielone na kilka różnych poziomów systemu zabezpieczenia. Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi - ponadpowiatowe, a trzeci - wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne. Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ. Sieć będzie też obejmować m.in. ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Pierwsze wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci w każdym województwie będą ogłaszane nie później niż do 27 czerwca br. Do 26 września zostaną one uzupełnione o podmioty lecznicze, które powstaną w wyniku połączenia dwóch lub więcej podmiotów. Wykazy będą obowiązywały od 1 października 2017 r. przez kolejne cztery lata. (PAP)

Czytaj więcej