Czytasz: Minister Cyfryzacji rozmawiał z... Facebookiem

Minister Cyfryzacji rozmawiał z... Facebookiem

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że minister Marek Zagórski rozmawiał z Facebookiem.

Pod tą nieco niefortunnie sformułowaną przez resort informacją kryje się fakt, że minister cyfryzacji Marek Zagórski, spotkał się w Londynie z członkami zarządu Facebooka. Polski rząd podczas piątkowego spotkania przekonywał przedstawicieli firmy, że zasady stosowane przy blokowaniu treści powinny być... lepiej dopasowane do obyczajów panujących w Polsce. Zagórski zwrócił szczególną uwagę na to, że istotny w jest kontekst kulturowy i historyczny – pewne treści inaczej są odbierane w Polsce, a inaczej np. w Stanach Zjednoczonych.

Ministerstwo Cyfryzacji chwali się tym, że piątkowa rozmowa nie jest pierwszą tego typu. Efektem wcześniejszych rozmów polskiego rządu z zarządem Facebooka było uruchomienie w 2018 roku tzw. punktu kontaktowego. Jak zapewnia resort cyfryzacji, nasz kraj jest pierwszym i jedynym na świecie, w którym użytkownicy Facebooka uzyskali możliwość dodatkowej instancji odwoławczej w przypadku zablokowania ich profilu lub treści.

– Dobrze działający punkt kontaktowy stał się okazją, by kontynuować rozmowy z Facebookiem. Zależy nam na tym, by decyzje podejmowane przez portale społecznościowe były bardziej transparentne i dostosowane do polskich realiów – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji. – Rozmawialiśmy również o przejrzystości platform w kontekście wyborów, o tym jak chronić internautów przed mową nienawiści, czy dezinformacją – dodaje szef resortu cyfryzacji.