Czytasz: Milczące demonstracje przeciwko agresji i przemocy

Milczące demonstracje przeciwko agresji i przemocy

Po ataku na prezydenta Gdańska, w całym kraju zorganizowano manifestacje przeciwko przemocy. Także w Katowicach.

Wszyscy wstrząśnięci bestialskim atakiem z Gdańska zebrali się o godz. 18:00 w wielu miastach kraju. Prezydent Paweł Adamowicz został dźgnięty nożem w czasie odliczania przed „Światełkiem do nieba”. Te tradycyjnie jest kulminacyjnym punktem finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

– Spotkajmy się przed Teatrem Wyspiańskiego, aby w milczeniu wyrazić nasz sprzeciw wobec agresji i przemocy. Przyjdźmy by wyrazić Solidarność z Prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem. Musimy być tam wszyscy niezależnie od poglądów – napisali przedstawiciele KOD.

Napastnik, który zaatakaował prezydenta Pawła Adamowicza, to Staefan W., 27-letni mieszkaniec Gdańska, który w grudniu opuścił mury zakładu karnego. Trafił tam po trzech napadach na placówki bankowe. Został skazany na 5 lat i 6 miesięcy więzienia.

Do ataku doszło w czasie odliczania do "Światełka do nieba" o godz. 20:00. Paweł Adamowicz wcześniej dziękował ludziom za wsparcie dla Orkiestry. Prezydent Gdańska został zaatakowany przez Stefana W. Został trzykrotnie dźgnięty nożem. Prezydent osunął się na scenę. Na początku nikt nie zorientował się do czego doszło. Dopiero po chwili obezwładniono napastnika i wezwano pomoc medyczną. Pomimo kilkunastogodzinnnej walki lekarzy o życie Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska nie udało się uratować. Zmarł krótko po godz. 14:00.

Czytaj więcej