Czytasz: Nieoznakowany radiowóz ITD zaparkowany przy przejściu dla pieszych

Nieoznakowany radiowóz ITD zaparkowany przy przejściu dla pieszych

Zgodnie z taryfikatorem za parkowanie w obrębie przejścia dla pieszych grozi mandat 100-300 zł i 1 punkt karny.

Nieoznakowany ford focus należący do Inspekcji Transportu Drogowego zaparkowano w poniedziałek około 13.00 na mikołowskim odcinku Drogi Krajowej nr 44, niedaleko restauracji Niken. Policja twierdzi, że w tym miejscu parkować nie wolno. Sami inspektorzy problemu nie widzą i mówią, że samochód nie stwarzał niebezpieczeństwa w ruchu.  

Innych każą, sami mogą?

- Stoi z kamerą i łapie innych kierowców, a sam jest jak święta krowa! To najlepszy przykład, że służby mogą wszystko - nie kryli złości kierowcy. Jeden z nich przesłał nam zdjęcie, na którym widać samochód zaparkowany wzdłuż drogi, przy samym przejściu dla pieszych.

Być może był uprzywilejowany...

Z prośbą o wyjaśnienia zwróciliśmy się do Inspekcji Transportu Drogowego. - Pojazd znajdował się w wyznaczonym punkcie kontrolnym i nie stwarzał zagrożenia w ruchu drogowym - poinformowała nas Karolna Wieczorek, rzecznik prasowy Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego.   
 
Innego zdania jest jednak policja. - W mojej ocenie samochód jest zaparkowany niepoprawnie - mówi Tomasz Bratek, z wydziału ruchu drogowego śląskiej policji. - Są jednak sytuacje, gdy służby mundurowe – podobnie jak karetka pogotowia – są uprzywilejowane. Taki pojazd może wówczas złamać przepisy ruchu drogowego, pod warunkiem, że nie stanowi niebezpieczeństwa na drodze - dodawał asp. Bratek.  
  
Tu nie mieliśmy jednak do czynienia z taką sytuacją. Na zdjęciu wyraźnie widać, że pojazd nie miał włączonych sygnałów świetlnych ani dźwiękowych i funkcjonariusze nie podejmowali żadnej interwencji a, jak przyznała sama rzeczniczka GITD, jedynie prowadzili kontrole.

fot: czytelnik Paweł (1), Silesion.pl (3)

Bliżej niż 10 metrów za przejściem nie wolno

- Kodeks drogowy wskazuje jasno, że dozwolone jest parkowanie w odległości nie mniejszej niż 10 metrów od przejścia dla pieszych - mówi mł. asp. Klaudia Kempa, rzeczniczka prasowa komendy policji w Mikołowie. Dodaje, że za takie wykroczenie grozi mandat w wysokości od 100 do 300 zł i jeden punkt karny.    
   

 

Czytaj więcej