Prof. Jerzy Szydłowski (1931-1997) to czołowy archeolog działający w latach powojennych na terenie Górnego Śląska. Był naukowcem, muzealnikiem, dydaktykiem, autorem dziesiątek publikacji, redaktorem, twórcą ekspozycji muzealnych, społecznikiem, członkiem wielu polskich i zagranicznych stowarzyszeń naukowych; prowadził badania wykopaliskowe w regionie. Był związany m.in. z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Muzeum Śląskim w Katowicach, Instytutem Historii Uniwersytetu Śląskiego, katowickim (dziś górnośląskim) oddziałem Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich (SNAP).
Jak powiedział PAP obecny prezes tego oddziału Radosław Zdaniewicz, wkład prof. Szydłowskiego w powojenny rozwój archeologii na Górnym Śląsku jest wieloaspektowy.
Wyjaśnił, że profesor wykształcił wielu archeologów, stworzył instytucje mające rozwijać badania archeologiczne na Górnym Śląsku, podstawy do badań archeologicznych prowadzonych na tym terenie, stawiał na badania interdyscyplinarne na stanowiskach archeologicznych. "Był też wielkim propagatorem archeologii" – podkreślił Zdaniewicz.
Pamięci prof. Szydłowskiego poświęcona będzie czwartkowa konferencja naukowa "Archeologia górnośląska w 20-lecie śmierci prof. Jerzego Szydłowskiego", organizowana przez oddział górnośląski SNAP, Muzeum Górnośląskie, Muzeum Śląskieoraz Instytut Historii UŚ. Spotkanie odbędzie się na Wydziale Nauk Społecznych UŚ.
Podczas konferencji prelegenci będą nie tylko wspominać dorobek prof. Szydłowskiego, ale i opowiedzą o współczesnych badaniach archeologicznych prowadzonych na Górnym Śląsku.
Konferencji towarzyszy wernisaż wystawy w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu pt. "Archeologiczne odkrywanie Górnego Śląska. Profesor Jerzy Szydłowski – sylwetka mistrza". Na ekspozycji pokazane zostaną najciekawsze zabytki archeologiczne odkryte przez Szydłowskiego oraz dokumenty i zdjęcia archiwalne. Całość dopełnią wizualizacje stanowisk archeologicznych, gdzie profesor prowadził kiedyś badania.
Kuratorem wystawy jest Beata Badura. Ekspozycję będzie można oglądać do 28 lutego 2018 r. w siedzibie muzeum przy ul. Korfantego.
POCZYTAJ WIĘCEJ O
Znamy laureatów VII edycji Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek!
Policja zlikwidowała nielegalne krzewy marihuany w Świętochłowicach [WIDEO]
Rusza wielkie święto jazzu
Escape room w... Urzędzie Miasta! Chorzów zaprasza do zabawy
Sztauwajery wracają do Doliny Trzech Stawów!
Piotr Obrączka Honorowym Obywatelem Miasta Bytomia
"Czuję ciężar tradycji, w jaką zostaję wpisany.".Oblał benzyną i podpalił byłą partnerkę!
Kobieta zdołała ugasić palące się ubranie i nie doznała obrażeń.Wielka sobota po ślonsku! [ZDJĘCIA]
Tradycyjne stroje i modlitwy po ślonsku. Tak było dziś w Bytomiu!Rozbarczanie poświęcą pokarmy w tradycyjnych strojach
Święta Wielkanocne obchodzono na Śląsku i w Polsce zawsze bardzo uroczyście.Kto zgarnął 50 tysięcy złotych nagrody głównej?
Kolejny sukces śląskiej policji.
Artyści z Bliskiego i Dalekiego Wschodu, kobiety w jazzie i koncert w więzieniu – siódma edycja JazzArt Festivalu zapowiada się interesująco.
Można się już zapisywać na nocne zwiedzanie urzędu
Muzyczne kontenery powracają, ale nie tylko Sztauwajery będą przyciągać do Doliny Trzech Stawów! Działa już Sezo’novo, a wkrótce otworzy się tam też Petit.
Sąd stanął po stronie rodzin, które straciły bliskich pod halą MTK