Czytasz: "Mieszkanie za remont". Wnioski do 10 stycznia

"Mieszkanie za remont". Wnioski do 10 stycznia

W centrum Katowic czekają tanie mieszkania do wynajęcia

W Katowicach można upolować tanie mieszkanie - tutejszy Urząd Miasta ogłosił kolejną edycję programu „Mieszkanie za remont”. 42 lokale czekają na nowych najemców, którzy w zamian za remont zamieszkają w nich za całkiem rozsądny czynsz. Cena za metr kwadratowy waha się od niecałych 3 zł do nieco ponad 7 zł miesięcznie.

- Przyszli najemcy muszą spełniać kryterium dochodowe i powierzchniowe. Warunkiem zawarcia umowy jest też brak prawa własności do lokalu mieszkalnego oraz brak zobowiązania finansowego wnioskodawcy z tytułu najmu, bezumownego zajmowania lokalu lub roszczenia regresowego – mówi Krzysztof Kaczorowski z Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Katowice.

- Osoby wynajmujące są zobowiązane do wykonania remontu. Podpisują umowę o remont z KZGM – dodaje Kaczorowski.

Lokale w ramach programu „Mieszkanie za remont” mają różny standard wyposażenia i powierzchnię. Zdarzają się mieszkania, w których toalety są jeszcze ulokowane na korytarzach albo mieszkanie nie posiada centralnego ogrzewania.

Po wykonaniu generalnego remontu, jeżeli mieszkanie należy do wspólnoty mieszkaniowej, można je nawet wykupić.

Wnioski o zawarcie umowy najmu można składać w Biurze Obsługi Mieszkańców do 10 stycznia, natomiast lista lokali  w programie „Mieszkanie za remont” dostępna jest na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miasta Katowice przy Rynku 1 oraz na jego stronie internetowej.

Ubiegając się o tego typu mieszkanie, przyszły najemca nie musi wpłacać wadium ani kaucji, mieszkania przyznawane są na podstawie liczby uzyskanych punktów. Wyliczane są one m.in. na podstawie wysokości zarobków, sytuacji mieszkaniowej i liczby członków rodziny.

Na stronie katowickiego Urzędu Miejskiego warto też śledzić wystawiane na wynajem mieszkania, których ceny czynszu licytuje się w drodze przetargu. Cena wywoławcza za metr kwadratowy również waha się tu w granicach kilku złotych. Niektóre z mieszkań są do remontu, niektóre gotowe do zamieszkania. Osoba przystępująca do przetargu nie może być właścicielem żadnego lokalu mieszkalnego i powinna zarabiać ok. 3,5 tys. zł brutto, a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego dochód winien wynosić ok. 2 tys. zł brutto na osobę. Przystępując do przetragu uniszczyć trzeba wadium w wysokości 2,5 tys. zł. Najemca zobowiązany jest też wpłacić kaucję wynoszącą 6-krotność wylicytowanego przez niego czynszu.

Lista lokali w programie "Mieszkanie za remont" w Katowicach:

 

Czytaj więcej