Czytasz: Mieszkanie Plus: ponad 1000 lokali w Katowicach

Mieszkanie Plus: ponad 1000 lokali w Katowicach

Prace budowlane ruszą w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Trwają prace przygotowawcze mające na celu budowę ponad tysiąca dostępnych cenowo mieszkań na wynajem w Katowicach. Inwestycje powstaną w dwóch lokalizacjach: przy ul. Górniczego Dorobku i ul. Korczaka. Pierwsza z nich ma szansę rozpocząć się już na przełomie 2017 i 2018 roku.

Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki programowi Mieszkania dla Rozwoju, będącego częścią szeroko pojętego programu Mieszkanie Plus. Program został oficjalnie zainaugurowany w październiku 2016 roku w Katowicach, z udziałem m.in. wicepremiera Mateusza Morawieckiego, jako jeden z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Katowice są również pierwszym polskim miastem, w którym mają szansę powstać osiedla mieszkaniowe w oparciu o projekty nagrodzone w ogólnopolskim konkursie na dom modelowy.

– Katowice przyciągają nowych mieszkańców wysoką jakością życia i atrakcyjnymi miejscami pracy. Uzupełnieniem tego musi być dobra oferta mieszkaniowa – powiedział Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic.


– W ramach programu Mieszkanie Plus powstanie w Katowicach łącznie tysiąc mieszkań w dwóch lokalizacjach. Jako pierwsza rozpocznie się budowa mieszkań przy ul. Górniczego Dorobku. Prace ruszą w ciągu kilku najbliższych tygodni. Inauguracja inwestycji przy ul. Korczaka planowana jest w drugiej połowie 2018 roku.

Budowę mieszkań przy ul. Górniczego Dorobku i przy ul. Korczaka sfinansuje BGK Nieruchomości (BGKN). W każdej z tych lokalizacji powstanie około 500 lokali o średniej wielkości około 60 m kw. Inwestycje będą realizowane przez spółkę celową, utworzoną przez fundusz, którego aktywami zarządza BGKN, oraz Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (KTBS). KTBS obejmie udziały spółce w zamian za aport terenu inwestycyjnego, otrzymanego od miasta Katowice.

– Inwestycje przygotowywane w Katowicach w ramach programu Mieszkania dla Rozwoju, będącego częścią programu Mieszkanie Plus, są ogromnym wyzwaniem z uwagi na skalę przedsięwzięcia – stwierdził Janusz Olesiński, prezes KTBS. – Nasza rola polega aktualnie na koordynowaniu i wspomaganiu procesu projektowania i uzyskiwania stosownych pozwoleń i uzgodnień. W trakcie realizacji inwestycji będziemy wspierać proces rekrutacji przyszłych lokatorów, a po jej zakończeniu również proces zasiedlenia mieszkań.

Szczegółowe informacje nt. przygotowywanych w Katowicach inwestycji w dostępne cenowo budownictwo mieszkaniowe – w tym wizualizacje osiedli i budynków, a także planowane rozkłady mieszkań – będzie można obejrzeć podczas ogólnodostępnej wystawy organizowanej przez BGKN. Wystawa, zlokalizowana tuż przed wejściem do kościoła pw. św. Anny na Starym Nikiszowcu, jest częścią bożonarodzeniowego Jarmarku na Nikiszu, który odbywa się w dniach 8–10 grudnia.

– Naszym celem jest stworzenie estetycznych, funkcjonalnych i przyjaznych do życia miejsc, w których będą chciały mieszkań kolejne pokolenia – podkreślił Jarosław Kołodziejczyk, dyrektor inwestycyjny w BGKN. – Mieszkania, których budowę wkrótce rozpoczniemy w Katowicach, będą spełniały rygorystyczne standardy. Dzięki standaryzacji rozwiązań architektonicznych i wykorzystaniu nowoczesnych technologii, obniżymy finalny koszt inwestycji i tym samym zaproponujemy stosunkowo niski czynsz, dostępny dla wszystkich mieszkańców.

W ramach programu Mieszkania dla Rozwoju w przygotowaniu jest ponad 12 tys. mieszkań, z czego ponad 1,3 tys. mieszkań jest już w budowie. To inwestycje o łącznej wartości powyżej 2,5 mld zł, będące impulsem prorozwojowym dla polskiej gospodarki.

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje