Czytasz: 2278 nowych mieszkań w regionie

2278 nowych mieszkań w regionie

Tychy, Chorzów, Gliwice i Katowice - tu powstaną pierwsze mieszkania w ramach flagowego rządowego programu Mieszkanie+.

Podczas konferencji w Katowicach premier Beata Szydło zainaugurowała pilotażowy program Mieszkanie+. Szefowej rządu towarzyszyli: wicepremier Mateusz Morawiecki, minister Andrzej Adamczyk, Marcin Krupa prezydent miasta Katowice oraz regionalni samorządowcy. 

Na terenie województwa śląskiego program zakłada wybudowanie łącznie ok. 2278 mieszkań na obszarze 28 hektarów zlokalizowanych w Tychach, Chorzowie, Gliwicach i Katowicach. W skali całego kraju pilotażowy program uruchomiony został w 17 miastach.

Mieszkanie+ staje się faktem

Premier Beata Szydło zadedykowała nowy program mieszkaniowy polskim rodzinom, Polakom i wszystkim, którzy marzą o własnych mieszkaniach.

Tak jest pomyślany ten program, żeby we współpracy z samorządami, przy wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego realizować w bardzo krótkim czasie budowę mieszkań dla przeciętnej polskiej rodziny.

Mieszkanie+ programem rozwojowym.

Wicepremier oraz minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podkreślił, że w aktualnej sytuacji politycznej nie może być mowy o programach ochrony własnego rynku. Dlatego tak ważne jest, żeby wdrażać programy rozwojowe.

Uruchamiamy pokłady energii społecznej i pokłady energii gospodarczej.

Ten projekt w jego ocenie jest programem zarówno związanym z rozwojem gospodarczym stymulując branże związane z budownictwem, ale także służy społeczeństwu.

Budowa szerokiej polskiej klasy średniej poprzez program Mieszkanie+ ma dla nas najwyższą wartość i będzie jednym z absolutnie kluczowych również dla mnie i mojego resortu.

 Deficyt mieszkaniowy

Narodowy program mieszkaniowy dedykujemy w pierwszej kolejności tym wszystkim, którzy mają problem z własnym mieszkaniem. I to bez względu na wiek. 

Jak wskazuje minister Andrzej Adamczyk 40% polskich rodzin nie jest w stanie zabezpieczyć sobie samodzielnie mieszkania. Rolą państwa jest te problemy rozwiązać. 

Deficyt mieszkaniowy wynosi 890 tys. mieszkań, jednak aż 120 tysiecy jest niezasiedlonych.

Program budowy mieszkań na wynajem z dojściem do własności wspiera także budownictwo, m.in. komunalne w samorządach.

Minister zapowiedział powstanie kodeksu urbanistyczno-budowlanego, który ma przyspieszyć proces budownictwa mieszkaniowego.

Rząd prawa i sprawiedliwości słucha samorządowców

W ocenie prezydenta Marcina Krupy program przyczyni się do zrównoważonego rozwoju miast i jest realnym zwrotem rządu w kierunku samorządów i realizacją jego potrzeb.

Chciałem bardzo serdecznie pani premier podziękować za tą, myślę, dobrą współpracę między rządem, a samorządem terytorialnym. Za to, że nie rzucacie słów na wiatr, tylko rzeczywiście angażujecie się w różne rodzaje działalności,[...] o które samorządy prosiły. 

 

Czytaj więcej