Czytasz: Ciężarówki rozjeżdżają osiedle Zandka w Zabrzu

Ciężarówki rozjeżdżają osiedle Zandka w Zabrzu

Policyjne przepisy, a zabrzańska rzeczywistość. Mieszkańcy Zabrza protestują, bo nie chcą żyć w smrodzie

Osiedle Zandka w Zabrzu nie ma szczęścia. Od lat zabytkowe budynki wybudowane przez Donnersmarcka stoją i niszczeją, a powietrze jest delikatnie mówiąc “ciężkie”.

Do tej listy mieszkańcy “Kolonii na Piasku” dodadzą jeszcze przejeżdżające przez osiedle ciężkie samochody - śmieciarki i pojazdy dowożące śmieci do firmy ASA zarządzającej Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Obydwa zakłady mieszczą się na końcu ul. Cmentarnej.

Osiedle Zandka w Zabrzu

Czy mieszkańcy mają się czego “czepiać”?

Czy i jak ciężarówki mają dojechać do składowiska śmieci i do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych?

Samochody powyżej 2,5 tony przewożące śmieci mają jeden legalny wjazd. Od ulicy Na piaskach. Później po osiedlu mogą się już poruszać dowolną drogą - tłumaczy st. sierż. Agnieszka Żyłka, oficer prasowy zabrzańskiej policji.

Wjechać samochodem powyżej 2,5 tony nie można:

  • od ul. Stalmacha w ul. Cmentarną
  • od ul. Bytomskiej w ul. Siedlecką
  • od ul. Bytomskiej w ul. Piechy
Osiedle Zandka w Zabrzu

Jednak podczas kontroli, której byliśmy świadkami policjant miał wątpliwości, czy śmieciarka jest pojazdem zaopatrzenia . Taka informacja pojawia się przy wjeździe z ulicy Stalmacha w Cmentarną.

Śmieciarki nie są traktowane jako pojazdy zaopatrzenia - my rozliczamy i egzekwujemy, prawo musi być przestrzegane - powiedziała stanowczo st. sierż. Agnieszka Żyłka.

Mieszkańcy narzekają i dzwonią pod 997, aby funkcjonariusze skontrolowali przejeżdżające samochody. Do tej pory policjanci odnotowali 13 naruszeń prawa, wlepili 10 mandatów, a 2 wnioski skierowali do sądu.

Boimy się o dzieci! - słyszymy od mieszkańców - co chwilę przejeżdżają ciężarówki, ledwo co się mijają na wąskich drogach. Kierowcy wjeżdżają na chodniki, a wstrząsy uszkadzają też budynki, w których mieszkamy!

Podczas kręcenia materiału duże samochody wjeżdżają na osiedle innymi ulicami, zakazanymi dodajmy.  To jest problem dla mieszkańców, bo duże pojazdy przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu.

Rodzice odprowadzający dzieci do szkoły podstawowej przy ul. cmentarnej mówią:

Teraz to przynajmniej progi są na przejściu dla pieszych, to kierowcy nieco zwalniają.

Temat ważny i otwarty, bo śmieciarki i pojazdy dojeżdżające do RIPOK-u muszą dotrzeć. Stąd propozycja mieszkańców, aby wybudowano nową drogę techniczną, na to rozwiązanie jednak potrzeba czasu, środków i odpowiednich zgód.

Czytaj więcej