Czytasz: Mieszkańcy woj. śląskiego bez prądu! Wszystko za sprawą silnego wiatru

Mieszkańcy woj. śląskiego bez prądu! Wszystko za sprawą silnego wiatru

Sytuacja najgorzej wygląda w południowej części naszego województwa.

Jak poinformowało w sobotę Centrum Zarządzania Kryzysowego ponad 1700 mieszkańców woj. śląskiego jest pozbawionych dostarczania energii elektrycznej.

Sytuacja najgorzej wygląda w powiecie bielskim. W gminie Jaworze problemy z prądem ma aż 1004 osób, w gminie Jasienica – 310, zaś w Bielsku-Białej – 417. Do awarii doszło dzisiaj, mieszkańcy gminy Jaworze i Bielska-Białej z problemem spotkali się około 6:30, zaś w Jasienicy kłopoty pojawiły się o 10:00.

Problemy z dostarczaniem energii elektrycznej związane są z silnym wiatrem. Do godziny 8:00 w sobotę straż pożarna odnotowała 7 interwencji, wszystkie dotyczyły wiatrołomów.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem

O niesprzyjających warunkach atmoferycznych informuje IMGW. Dla powiatu bielskiego, cieszyńskiego oraz żywieckiego wydano ostrzeżenie meteorologiczne, dotyczące silnego wiatru. 

W dwóch ostatnich przypadkach, tj. w powiecie cieszyńskim i żywieckim obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia:

– Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach miejscami do 90 km/h z południa. – informują meteorolodzy.

Sytuacja jeszcze poważniej wygląda w powiecie bielskim i w Bielsku-Białej, gdzie synoptycy wydali ostrzeżenie drugiego stopnia.

– Obserwuje i przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach miejscami do 100 km/h, z południa.

Drugi stopień zagrożenia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Należy się również spodziewać utrudnień w codziennym funkcjonowaniu, czego objawem są np. przerwy w dostawie prądu. Zaleca się zachować szczególną ostrożność i dostować swoje plany do warunków pogodowych.