Czytasz: Mieszkańcy Tychów sami naprawią rowery

Mieszkańcy Tychów sami naprawią rowery

Po zimowej przerwie na ulice miasta wracają samoobsługowe stacje naprawy. A w nich pompka i niezbędne klucze.

Tyszanie nie muszą się martwić o wiosenne przejażdżki. Niespodziewane awarie i problemy rozwiążą przy samoobsługowych punktach napraw. W mieście pojawiło się osiem bezpłatnych stacji. To rozwiązanie swoją premierę miało już rok temu. Mieszkańcom bardzo się spodobał, więc miasto ponownie zainstalowało punkty pomocy. 

Będzie ich więcej

Do tej pory dwie stacje znajdowały się na Paprocanach, następne na parkingach wielopoziomowych przy ul. Dąbrowskiego i na osiedlu A oraz pojedyncze stacje przy ul. Sikorskiego, Edukacji, Piłsudskiego i Katowickiej. W nowym sezonie na rowerzystów czekają dodatkowe trzy punkty. 

Jedna z nowych stacji napraw pojawiła się na skrzyżowaniu ul. Jaśkowickiej z al. Bielską (w rejonie skateparku), a kolejna przy ul. Stoczniowców 70 – nieopodal siłowni plenerowej. O te dwie lokalizacje wnioskowali mieszkańcy. Inwestycja została zrealizowana z budżetu obywatelskiego. Trzecią stację zamontowano na terenie Pumptracku w Parku Suble. 

Co na stacji?

Każda stacja wyposażona jest w różne narzędzia, które umożliwią podstawowy serwis. Teraz poluzowane koło nie jest już straszne. W samoobsługowych punktach dostępne są m.in.: śrubokręty z różnymi końcówkami, łyżki do opon, klucze płaskie i nastawne oraz pompki z adapterem do wszystkich zaworów. Dodatkowo w dwóch nowych stacjach (przy skateparku i przy ul. Stoczniowców 70) będzie można też naprawić deskorolki.

Stacje są przeznaczone głównie dla rowerzystów. Przydatne mogą być również dla rodziców, którzy wożą dzieci w wózkach. 

Urząd miasta zapowiada, że jeszcze w tym roku w Tychach ruszy miejska wypożyczalnia rowerów. W czterech miejscach, przy dworcu PKP, Lodowisku, Parocanach, na placu Baczyńskiego, będzie można wynająć jednoślady. Na chętnych w każdej lokalizacji będzie czekać po 10 rowerów.

 Źródło: Urząd Miasta Tychy

Czytaj więcej