Czytasz: Mieszkańcy Siemianowic mają dość smrodu. Podpisują petycję

Mieszkańcy Siemianowic mają dość smrodu. Podpisują petycję

Petycja do premiera jest pokłosiem wielkiego pożaru, jaki kilka dni temu wybuchł na siemianowickim składowisku odpadów.

Mieszkańcy Siemianowic Śląskich wraz z prezydentem miasta i przewodniczącym Rady Miasta oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych rozpoczęli akcję zbierania podpisów pod petycją do Premiera Rządu. Wspólny apel dotyczy przyśpieszenie prac nad tzw. ustawą antyodorową, na którą od blisko 30 lat czekają gospodarze polskich samorządów.

Akcja jest pokłosiem wielu nieudanych prób urzędu i mieszkańców wstrzymania uciążliwości jakie generuje firma przetwarzania odpadów BM Recykling. Kilka dni temu, nie po raz pierwszy, wybuchł pożar na składowisku odpadów w tej siemianowickiej firmie. Słup gęstego dymu widoczny był z kilku kilometrów.

Ten zakład to utrapienie

Piotr Kochanek, rzecznik prasowy siemianowickiego magistratu mówił w rozmowie z nami: "Ten zakład to nasze utrapienie". Zapewniał, że spółka BM Recykling była wielokrotnie kontrolowana. Niemal zawsze na jaw wychodziło, że coś na składowisku jest nie tak. Problem w tym, że – jak twierdzi siemianowicki magistrat – spółka niewiele robi sobie z zaleceniami kontrolnymi.

Brak odpowiednich narzędzi prawnych i pobłażliwość wojewódzkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo środowiskowe wiąże ręce zarówno władzom gminy jak i urzędu marszałkowskiego. Siemianowicki magistrat zapowiadał, że sprawa swój finał znajdzie w sądzie.

Zaczęto od petycji

Jak zaznacza Rafał Piech, prezydent miasta i współinicjator akcji:

– Problem czystego powietrza wolnego od odoru to problem nie tylko lokalny czy Śląska, to problem milionów polaków, którym lokalni przedsiębiorcy zatruwają codzienne życie wykorzystując luki prawne.

Inicjatorzy akcji zapowiadają odwiedzenie wszystkich miast należących do Metropolii Śląsko-Zagłębiowskiej, które wyrażą chęć poparcia petycji.

– Odór nie zna granic administracyjnych i w walce z nim należy połączyć obywatelskie siły, ten prawie tysiąc głosów mieszkańców jaki zebraliśmy w zaledwie przez 3 godziny, to dopiero początek – mówi Wojciech Szyłejko z siemianowickiego Związku Dużych Rodzin 3plus.

Petycja w wersji internetowej dostępna jest tutaj.

Czytaj więcej