Czytasz: Katowice: Mieszkańcy zbudują kilkaset budek dla ptaków

Katowice: Mieszkańcy zbudują kilkaset budek dla ptaków

Mieszkańcy woj. śląskiego sięgną po wiertarki, gwoździe i młotki.

Wszystko po to, aby odbudować populację ptaków miejskich, których brak schronienia zmusił do emigracji. W ramach akcji Ptaszkowe Love powstanie kilkaset budek. Każdy kto zmontuje swoją własną budkę będzie mógł ją zupełnie za darmo wziąć ze sobą i powiesić w ogródku, na działce, gdzie tylko chce.

- W połowie lutego przyroda powoli budzi się do życia z zimowego letargu. Pierwszym znakiem nadchodzącej wiosny jest miłosny śpiew ptaków. Podobno, jak głosi legenda, nasi pradziadowie właśnie w tym okresie rozpoczynali budowę budek lęgowych dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Wraz z emigracją ten zwyczaj poszedł w świat i wrócił do Polski w zmienionej formie jako Walentynki. - tłumaczą organizatorzy wydarzenia.

Ptaszkowe Love odbędzie się w najbliższą sobotę (16 lutego), w godz. od 12 do 18. Na pasażu CH 3 Stawy powstanie strefa, w której znajdą się deseczki, młotki, wkrętarki i inne narzędzia niezbędne do stworzenia ptasiego domku.

Jak zapewniają organizatorzy akcji, sama budowa jest dziecinnie prosta, a nad wszystkim będą czuwali wykwalifikowani instruktorzy. Darmowe budki dla ptaków będzie można zabrać i zawiesić na drzewach w swojej okolicy. Część budek zostanie przekazana do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego oraz Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie. Dzięki temu ptaki ponownie zasiedlą miejsca, z których były zmuszone emigrować. Ich radosny świergot znów będzie zapowiadał nadchodzącą wiosnę.

Tego dnia nie zabraknie także m.in. rozmów z pracownikami Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie, ekologicznego kącika dla dzieci, czy prezentacja budek lęgowych, wraz ze zdjęciami zamieszkujących je skrzydlatych milusińskich.

Partnerami organizowanej są Urząd Miasta Katowice, Śląski Ogród Zoologiczny, Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie oraz Ośrodek Terapii Stowarzyszenia na rzecz Niepełnosprawnych SPES, którego uczestnicy, osoby niepełnosprawne intelektualnie od kilku tygodniu przygotowują części składowe budek.