Czytasz: Nasze miasta pokochały rowery?

Nasze miasta pokochały rowery?

Miejskie rowery pojawią się w Pszczynie, Sosnowcu i Chorzowie.

Pszczyna i okolice idealne na rower

Sosnowiec, Chorzów i Pszczyna to kolejne miasta na mapie naszego województwa po których poruszać będzie się można na rowerach miejskich. Najszybciej dołączy do nich Pszczyna. Wypożyczalnia rowerów miejskich zostanie uruchomiona tu jeszcze przed długim majowym weekendem. Na czterech stacjach znajdzie się w sumie 40 rowerów. To na razie program pilotażowy, ucieszy jednak nie tylko tutejszych mieszkańców, ale i turystów.

Stacje rozlokowane zostaną bowiem przy dworcu PKP, na pszczyńskim rynku, osiedlu Piastów oraz przy Ośrodku Sportów Wodnych w Łące. W przypadku jednak, gdyby na którejś ze stacji nie było zainteresowania wypożyczaniem sprzętu, wówczas zostanie ona przeniesiona do innej lokalizacji.

Każda stacja wyposażona zostanie w dziesięć rowerów i dwanaście miejsc postojowych. Umożliwi to pozostawienie roweru nawet w przypadku, gdyby wszystkie stały w danym punkcie. W sytuacji, kiedy wszystkie miejsca będą zajęte, użytkownik korzystając z dodatkowego zabezpieczenia przypnie rower do trwałych elementów stacji.

- W okolicy mamy mnóstwo ciekawych miejsc, które można odwiedzić organizując wycieczki rowerowe. Wypożyczalnia ułatwi również przemieszczanie się po samym mieście. Na bieżąco będziemy monitorowali, jakie jest zainteresowanie i ruch rowerów między stacjami. Dzięki temu, że pierwsze pół godziny będzie darmowe, przewidujemy większy ruch na krótkich odcinkach. Jeżeli system się sprawdzi to będzie funkcjonował w kolejnych latach – zapowiada burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Urząd ogłosił już przetarg na wykonanie usługi. Operator, który go wygra na bieżąco będzie serwisował sprzęt. W momencie, kiedy przez dłuższy czas na danej stacji nie będzie rowerów, obsługa systemu zadba o to, aby dowieźć je z innych stacji.

System wypożyczania będzie dział podobnie jak w Katowicach i Bielsku-Białej. Użytkownik, który zarejestruje swoje konto i dokona odpowiedniej przedpłaty, będzie mógł wypożyczyć rower korzystając jedynie z telefonu komórkowego. W pierwszych dniach po uruchomieniu wypożyczalni planowana jest akcja informacyjna. Przy każdym punkcie stać będą wyszkolone osoby, które zainteresowanym osobom opowiedzą o tym, jak działa pszczyński system.

Rowery w Pszczynie wypożyczać będzie można do końca września.

Z Sosnowca do Katowic

Miejskie rowery chce mieć także Sosnowiec. Dołączył już nawet do miast, w których za zaprojektowanie i zainstalowanie sieci wypożyczalni będzie odpowiedzialny największy krajowy operator systemów rowerowych, firma Nextbike Polska.

Sosnowiczanie na miejskich rowerach pojeżdżą jednak dopiero w przyszłym roku. Tu cała infrastruktura rowerowa będzie obejmowała 9 stacji i 130 rowerów. To trzecia po Katowicach i Gliwicach inwestycja tego typu w województwie śląskim.

W systemach firmy Nextbike, które służą do zarządzania stacjami rowerowymi w innych miastach zarejestrowało się już 1500 sosnowiczan.

– To pokazuje jak duże zainteresowanie miejskim rowerem jest wśród mieszkańców Sosnowca. Będziemy pierwszym miastem, które oprócz tandemów udostępni trójkołowe rowery dla osób niepełnosprawnych, a cała sieć wypożyczalni zostanie połączona ścieżkami rowerowymi. Będziemy też rozmawiać z władzami Katowic, by rowerzyści mogli zostawić wypożyczony w Katowicach rower w Sosnowcu i odwrotnie – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

- Rowery publiczne powoli zaczynają opanowywać aglomerację śląsko-dąbrowską. Dotychczas byliśmy obecni tutaj tylko z „City by bike” w Katowicach, a teraz w ciągu dziesięciu dni od podpisania umowy w Gliwicach, jesteśmy w Sosnowcu, który zdecydował się na podobny ruch. W obliczu wyzwań, jakie niesie ze sobą zwiększające się natężenie ruchu ulicznego i problemów, związanych z zanieczyszczeniem powietrza, możemy tylko cieszyć się, że coraz więcej miast dostrzega atuty proekologicznej komunikacji miejskiej na każdą kieszeń - dodaje Tomasz Wojtkiewicz, Prezes Nextbike Polska.


Wypożyczalnie w Sosnowcu powstaną jako element modernizacji infrastruktury autobusowo-tramwajowej, obejmującej budowę i rozbudowę małych węzłów przesiadkowych i łączących je ścieżek rowerowych.


- To pierwszy w kraju przypadek tak zadaniowego zaprojektowania systemu rowerowego. W Sosnowcu nadrzędnym celem wdrożenia rowerów publicznych jest zwiększenie dostępu do węzłów przesiadkowych. To bardzo nowatorskie podejście na płaszczyźnie rozwiązań komunikacyjnych - dodaje Wojtkiewicz.


Chorzów czeka na pieniądze


W przyszłym roku na miejskich rowerach mają jeździć także chorzowianie, szczegóły inwestycji nie są jednak jeszcze znane. - Obecnie aplikujemy o środki unijne na ten cel - mówi Karolina Skórka, rzecznik Urzędu Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej Urząd Miasta Chorzów.

W Gliwicach najwcześniej

Już we wtorek z rowerów miejskich będą mogli zacząć korzystać gliwiczanie. Do dyspozycji mieszkańców i turystów oddanych zostanie 100 rowerów zlokalizowanych w 10 stacjach : dworzec PKP (przy wejściu głównym), pl. Piłsudskiego (nieopodal pomnika), pl. Inwalidów Wojennych (blisko kiosku), ul. Kozielskia (róg ul. Góry Chełmskiej), skwer Dessau (przy fontannie), ul. Akademicka (róg ul. Bolesława Krzywoustego, blisko fontanny), ul. Żwirki i Wigury (przy pawilonach handlowych), ul. Sikornik (obok siłowni pod chmurką i Domu Pomocy Społecznej), os. Kopernika (ul. Gwiazdy Polarnej), ul. Poniatowskiego (nieopodal Domu Pamięci Żydów Górnośląskich).

Każda ze stacji wyposażona będzie w 15 stojaków, do których można przypiąć rower, oraz w terminal z ekranem dotykowym.

Aby korzystać z Gliwickiego Roweru Miejskiego konieczna jest rejestracja na stronie internetowej gliwickirower.pl oraz dokonanie opłaty inicjalnej w wysokości minimum 10 zł. Nextbike Polska przygotował także specjalną aplikację na urządzenia mobilne, która umożliwia wypożyczenie m.in. poprzez skanowanie kodu QR. Użytkownicy nieposiadający smartfonów mogą skorzystać z dotykowych terminali znajdujących się na każdej stacji. Wystarczy wpisać swój numer telefonu, kod PIN i numer wybranego roweru.

W ramach cennika Gliwickiego Roweru Miejskiego pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia roweru będzie zawsze w pełni darmowe. Czas od 16 do 60 minuty wypożyczenia kosztuje 1 zł. Wypożyczenie do 2 godzin – 2 zł, do 3 godzin – 3 zł, a każda kolejna godzina – 4 zł.

Gliwicki Rower Miejski to system kompatybilny z innymi systemami firmy Nextbike w Polsce i na świecie. Jednorazowa rejestracja w systemie umożliwia korzystanie z floty przeszło 35 000 rowerów miejskich na całym świecie, m.in. w Niemczech, Austrii, na Cyprze, w Emiratach Arabskich i oczywiście w Polsce, m.in. w Katowicach, Opolu, Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu a w przyszłym roku dołączy do nich także Sosnowiec.

Następne Bielsko i Katowice

Podobnie jak w poprzednich latach rowery miejskie wyjadą na ulice Bielska-Białej 1 kwietnia. Będzie ich w sumie 120 w zlokalizowanych 12 stacjach. o 10 rowerów na każdej ze stacji.

Plac Ratuszowy, dworzec PKS, plac Św. Mikołaja, Starostwo Powiatowe, Cygański Las, ATH, basen Panorama, plac Mickiewicza, ul. Babiogórska/Pętla, ul. Spółdzielców/Akademik, ul. Łagodna/Złote Łany i Basen Troclik to lokalizacje w których można znaleźć stacje rowerowe.

Bielski sezon rowerowy zakończy się 31 października 2017. - System będzie funkcjonował na takich samych zasadach, jak w latach poprzednich – mówi Tomasz Ficoń, rzecznik bielskiego urzędu. To oznacza, że tu podobnie jak w Gliwcach, aby skorzystać z rowerów uruchomić trzeba specjalną aplikację.

W Katowickim magistracie urzędnicy nie zdradzaja, kiedy dokładnie w trasę znów ruszą miejskie rowery, wiadomo tylko, że w tym sezonie ma być ich więcej i nastąpi to najprawdopodobniej dopiero w przyszłym miesiącu.

Bytomianie nie chcieli jeździć

Aż trudno w to uwierzyć, ale są też miasta w których miejskie rowery nie cieszą się szczególną popularnością. - W ubiegłym roku wypożyczalnia prowadzona na miejskim Torkaciku przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu została zlikwidowana. Powodem było znikome zainteresowanie ze strony mieszkańców, a także fakt, że koszty utrzymania i serwisu wielokrotnie przewyższały wpływy z tytułu wypożyczania rowerów przez mieszkańców miasta – wyjaśnia Aleksandra Szatkowska, rzeczniczka bytomskiego magistratu.

- Po likwidacji wypożyczalni rowerów, zostały one przekazane w użyczeniu Bytomskiemu Hufcowi – dodaje.

Czytaj więcej