Czytasz: Miejscownik. Tygiel Kulturalny – nowe miejsce na mapie Katowic

Miejscownik. Tygiel Kulturalny – nowe miejsce na mapie Katowic

Otwarcie już w październiku

Księgarnia, miejsce spotkań autorskich, pokazów i debat filmowych, wymiany wiedzy i doświadczeń oraz poznania kultur. Miejsce, w którym dobrze poczują się zarówno dzieci, jak i dorośli – Miejscownik. Tygiel Kulturalny rusza już 12 października w dniu rozpoczęcia Śląskich Targów Książki. To po warszawskich Korektach i księgarni w Gliwicach trzecie miejsce przyjazne miłośnikom książek, które otwiera Sonia Draga – Prezes Grupy Wydawniczej SONIA DRAGA.

Pierwszym wydarzeniem 12 października o godz. 18.00 będzie debata wokół eseju Eduarda Mendozy "Co z tą Katalonią" w kontekście autonomii Śląska. Prelegentami będą - Małgorzata Myśliwiec, badaczka współczesnych systemów politycznych, znawczyni Katalonii, Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska oraz prof. Tadeusz Sławek poeta, tłumacz, eseista, literaturoznawca, były rektor Uniwersytetu Śląskiego.

- Takiego miejsca bardzo brakuje w Katowicach. Chcę, aby odbywało się tu mnóstwo spotkań związanych z literaturą, spotkań literatury z filmem, debat oraz wydarzeń, które ożywią Katowice. Okolice ulicy Warszawskiej, gdzie powstaje Miejscownik, nie miały do tej pory dobrej marki, ale miasto zmienia się i chcemy się do tego przyczynić. Pragniemy wspólnie z Wydziałem Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, który mieści się obok, odmienić tę okolicę, zwłaszcza ulicę Warszawską i ulicę Pawła, tak by kojarzyły się z kulturą – mówi pomysłodawczyni Miejscownika, Sonia Draga.

Ważnym punktem wydarzeń w Miejscowniku. Tyglu Kulturalnym będą listopadowe spotkania klimatyczne związane ze Szczytem Klimatycznym ONZ, który na początku grudnia odbędzie się w Katowicach. Jednym z nich będzie spotkanie z Marcinem Popkiewiczem oraz premiera jego nowej książki – Nauka o klimacie. Książka wydana zostaje w ramach imprintu Postfactum Wydawnictwa SONIA DRAGA, specjalizującego się w literaturze faktu. Dodatkowo 14 listopada odbędzie się szczególne i niepowtarzalne wydarzenie. W ramach festiwalu Ars Cameralis planowany jest pokaz filmów krótkometrażowych, nominowanych do prestiżowych nagród BAFTA /BAFTA Shorts 2018.

- Powstaje nowe, znaczące dla miejskiej przestrzeni kulturalnej miejsce - księgarnia wraz z kawiarnią literacką. Miejsce, któremu patronuje Sonia Draga i jej Wydawnictwo, niewątpliwie stworzy ciekawą ofertę dla czytelników spragnionych kontaktów z książką i jej twórcą. Kawiarnia to początek salonu literackiego otwartego na inne sztuki, w tym sztuki filmowe i teatralne promieniujące z sąsiedztwa Szkoły Filmowej.  To także znakomite przedsięwzięcie rewitalizacyjne, przyczyniające się do odkrywania urody Śródmieścia Katowic – podkreśla prof. Krystyna Doktorowicz, Dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

W Miejscowniku. Tyglu Kulturalnym planowane są także naukowe wtorki, studenckie środy i czwartki filmowe oraz cykle spotkań autorskich, spotkania z podróżnikami, fotografami oraz ludźmi pełnymi pasji. Poza tym regularnie organizowane będą cykle dla dzieci, spotkania czytelnicze i warsztaty. W listopadzie dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych związanych z książką Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek.

Miejscownik. Tygiel Kulturalny będzie się mieścić przy ulicy Warszawskiej 28.