Czytasz: Miejsca pamięci otoczone szczególną opieką

Miejsca pamięci otoczone szczególną opieką

136 tysięcy zł wydano na remont trzech pomników poświęconym pamięci Powstańców Śląskich w dzielnicach: Bobrek, Karb i Sucha Góra.

136 tysięcy zł wydano na remont trzech pomników poświęconym pamięci Powstańców Śląskich w dzielnicach: Bobrek, Karb i Sucha Góra. Zmodernizowane pomniki były w złym stanie technicznym, a dzięki pracom renowacyjnym zyskały nową szatę, jako miejsce, gdzie odbywają się uroczystości miejskie i państwowe.

Remont trzech pomników – pomnika Grobu Zbiorowego Powstańców Śląskich poległych w latach 1919 – 1921 /przy ul. Konstytucji/ w Bobrku, pomnika Powstańców Śląskich poległych w II wojnie światowej mieszczącego się na cmentarzu przy ul. 9-go Maja w Suchej – Górze oraz pomnika zbiorowego Powstańców Śląskich poległych w III powstaniu śląskim /przy ul. Popiełuszki/ w Karbiu – był możliwy dzięki uzyskanemu przez Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu dofinansowaniu z programu „Wspierania opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju” współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W sumie remont pomników kosztował 136 tys. zł, z czego dofinansowanie z ministerstwa wyniosło ponad 108 tys. zł. Renowacja miejsc pamięci w naszym mieście to szansa dla wielu pomników upamiętniających losy śląskich powstańców czy polskich żołnierzy na podkreślenie wagi ich znaczenia dla lokalnej i regionalnej społeczności. W miejscach tych odbywają się uroczystości miejskie i państwowe, jak również dzięki zachowaniu tych miejsc pamięci w dobrym stanie możemy przekazać historię kolejnym pokoleniom, a zwłaszcza dzieciom i młodzieży.

Fotografie: zdjęcie przed i po renowacji pomników. Źródło: Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News, Polityka
2 godzin temu Biedroń górnikom się nie podlizuje. Zapowiada likwidację górnictwa

Robert Biedroń stawia sprawę jasno. Do 2035 roku zlikwiduje wszystkie kopalnie węglowe w Polsce.

News
3 godzin temu Metropolia chce powołać Fundusz Noblowski. W budżecie nawet 4 mln zł.

Światowej klasy naukowcy i laureaci nagrody Nobla będą prowadzić zajęcia dla studentów uczelni na terenie metropolii.

News
4 godzin temu Sędziowie pokazali co myślą o „zakazie koszulkowym”

„Nowa KRS” uznała koszulki z napisem "konstytucja" za polityczną manifestację, która nie przystoi sędziom. Co zrobili sędziowie?

News, Polityka
7 godzin temu „Śmieje się pan w twarz bohaterom”. Górnicy z „Wujka” piszą do Trzaskowskiego

Z mapy Warszawy znika ulica Bohaterów z kopalni „Wujek”. Oburzenie wielkie. Uliczka mała.

News
7 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
8 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.