Czytasz: Kobiety wstrząsnęły Katowicami

Kobiety wstrząsnęły Katowicami

Wraz z kobietami w 55 krajach całego świata zrobiły wielki hałas. Żeby świat usłyszał ich sprzeciw.

Manifestacja przekroczyła wyobrażenia samych organizatorek. Frekwencja przebiła tę znaną ze wszystkich wcześniejszych protestów. Kobiety ponad podziałami politycznymi zebrały się w Katowicach przed Teatrem Śląskim. O godzinie 18:00, zrobiły wielki hałas. W ruch poszły pokrywki, gwizdki. Tysiące gardeł wykrzyczało, że kobiety mają prawo do decydowania o sobie, swojej cielesności i przyszłości. Następnie przemaszerowały na plac przed Pomnikiem Powstańców Śląskich, który dawno nie był tak pełny. 

Prześledź relację Silesion.pl od pierwszej minuty protestu w Katowicach.

19:31

Strajk dobiegł końca.

19:27

- Powiem tylko jedno: nie będzie lepiej do momentu, kiedy nie weźmiemy odpowiedzialności za to, co się dzieje. Jesteście inteligentne, odpowiedzialne i wolne. Jesteście liderkami, Pamiętajcie o tym — Monika Rosa.

19:26

- Jesteście mądre, wykształcone, konsekwentne, odpowiedzialne, ale dzisiaj, jesteście wkurzone. Dlaczego? Bo zabierają nam wolność, bo łamią nasze prawa, wchodzą w nasze sumienia. Mówią o nas rozwścieczone dziewuchy. Czy ja wyglądam na rozwścieczoną dziewuchę? Jestem lekarzem, politykiem, dojrzałą kobietą — mówi Beata Małecka-Libera.

19:23

- Dlaczego w Polsce jest wszystko na odwrót? W całej Europie tabletka dzień po jest dostępna bez recepty. Ta wymagana jest na leki na męską potencję, bo one są prawdziwie szkodliwe. U nas wszystko jest na opak — Barbara Czyż. 

19:20

"Manifestacja to też przestrzeń do zamanifestowania sorzeciwu wobec przemocy. Przemocy mężów, partneró wobec kobiet".

19:18

"Dzisiaj walczymy także o to, żeby obronić konwencję antyprzemocową. Stop przemocy wobec kobiet — przedstawicielka Polska jest kobietą". 

19:16

"Wstańcie z kolan, podnieście głowę i walczcie o swoje". 

19:15

- Byłyśmy wtedy ubrane na czarno. Dziś też jesteśmy.

19:14

Nauczycielki z Zabrza dziękują za ogromne wsparcie wszystkich, którzy w czasie ich rozpraw wspierali je na każdym kroku. Dziękują znajomym, ale przede wszystkim obcym, którzy dawali im poczucie, że nie są same. 

19:12

"Ten, kto jest przeciwko kobietom, jest przeciwko życiu. W krajach, gdzie aborcja jest dozwolona rodzi się więcej dzieci. Nam nie chodzi o to, żeby z tego prawa korzystać, ale o to, żeby samej decydować o własnym losie".

19:07

- Domagam się, żeby lekcje religii odbywały się wyłącznie w kościele i na ich koszt — Natalia Tarmas. 

19:05

- Nie chce żyć w kraju, w którym kobieta poroni ciążę naturalnie, a wyroku nie wyda niezależny sędzia, ale polityk. Wyrok wg. PIS będzie skazujący — Izabela Rak, KOD. 

19:02

- Na dobrą zmianę głosowało 6 mln Polaków. Nas jest więcej! Zacznijmy zbierać podpisy — dodaje Madej. 

19:01

- Podziękujmy Zabrzankom, że miały odwagę wytrwać do końca — nawołuje Ewelina Madej. 

18:58

- W Międzynarodowym Strajku Kobiet biorą udział kobiety w 55 państwach na całym świecie. Uwierzcie w swoją siłę. Przyjdźcie i walczcie - mówi Alicja Sowada. 

18:55

W czasie manifestacji zbierane są podpisy pod referendum edukacyjnym oraz apelem mieszkańców o finansowanie leczenia metodą in-vitro.

18:54

18:48

18:47

Plac pod Pominikiem Powstańców Śląskich wypełniony już do połowy. Ostatnie osoby z marszu w połowie ul. Korfantego - mówią organizatorki protestu.

18:38

18:32

Marsz kobiet dociera na plac przed Pomnikiem Powstań Śląskich.

18:28

Chodźcie z nami! Kobietami! W marszu biorą udział nie tylko kobiety. Wielu mężczyzn postanowiło wesprzeć swoje partnerki.

18:24

18:22

Marsz skręca w ulicę Stawową. Hańba! Posłowie budują piekło kobiet. Protestujące domagają się zmian regulacji prawnych w dostępie m.in. do pigułki dzień po. 

 

18:15

18:10

"Wolność, równość, solidarność" pod tym hasłem formuje się przemarsz kobiet pod Pomnik Powstańców Śląskich. 

18:05

18:00

17:25

Nauczycielki z Zabrza nie przestały manifestowania swoich poglądów. Są w Katowicach, żeby podkreślić, że wszyscy mają prawo wyrażania swoich myśli.

 

17:20

Do startu 10 minut, plac się wypełnia.

 

 

Czytaj więcej