Silesion.PL

serwis informacyjny

Międzynarodowe Targi EXPO KATOWICE oficjalnie otwarte

otwarcie Miedzynarodowe Targi EXPO KATOWICE 2022

otwarcie Miedzynarodowe Targi EXPO KATOWICE 2022

Ponad 200 wystawców reprezentujących kilkaset firm z 13 krajów bierze udział w Międzynarodowych Targach EXPO KATOWICE – Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego, które dziś rozpoczęły się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. To jedna z największych imprez tej branży na świecie.

W oficjalnym otwarciu udział wzięli: Iwona Gramatyka – Prezes EXPO Katowice SA, Piotr Pyzik – podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Pełnomocnik Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa oraz dr Marcin Krupa, Prezydent Katowic.

Tegoroczna edycja targów, pomimo przerwy spowodowanej pandemią, przyciągnęła najważniejszych producentów węgla, maszyn i urządzeń górniczych, firmy usługowe oraz jednostki naukowo-badawcze. Spodziewanych jest się co najmniej kilkunastu tysięcy obserwatorów z kraju i zagranicy, misje gospodarcze z krajów, gdzie rozwinięty jest przemysł wydobywczy. Targom towarzyszą liczne konferencje, panele tematyczne i konkursy. Nie zabraknie oczywiście konkursu dla wystawców, a także konkursu dla studentów, którego celem jest promowanie młodych, zdolnych inżynierów i projektowanych przez nich rozwiązań.

Targi EXPO KATOWICE zajmują 35 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni na terenach Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Placu Sławika i Antalla, z czego ponad 10 tysięcy to powierzchnia stoisk.

Targi mają już ponad 35-letnią tradycję, to dziewiętnasta ich edycja. Są jedną z wizytówek regionu.
Wydarzenie odwiedzają przedstawiciele liczących się górniczych potentatów i branży energetycznej z całego świata.

Mam nadzieję, że te targi jeszcze długo się będą odbywać, a jeżeli one będą odbywać się jeszcze dużo dłużej niż do roku 49 to będzie świadczyło, że jesteśmy nadal górniczym sercem Europy. Ta sytuacja związana z wojną na Ukrainie i z kryzysem energetycznym musi zweryfikować te decyzje, które tam zapadły, mam tutaj na myśli podpisaną umowę społeczną pomiędzy Związkami Zawodowymi działającymi w górnictwie, a stroną rządową. W umowie społecznej został zapisany rok 49, ale mam nadzieję, że nie tylko zmieni się kwestia daty, ale również zmieni się kwestia inwestycji, ponieważ nie jesteśmy w stanie na długą metę sprowadzać potężnej ilości węgla do naszego kraju. A stety czy niestety jeszcze bardzo długo nasze bezpieczeństwo energetyczne będzie oparte o węgiel kamienny i węgiel brunatny, więc byłoby co najmniej kwestią nierozsądną nie sięgnięcie po nasze własne, rodzime złoża, które mamy, które jeszcze na wiele lat mogą zapewnić nam energię elektryczną, energię cieplną. Zapewnić nam bezpieczeństwo i gwarantować to, że nie będziemy ubodzy energetycznie. – powiedział Jarosław Grzesik – Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność – po konferencji prasowej inaugurującej Targi

2022.09.06 Międzynarodowe Targi EXPO Katowice fot. Bartłomiej Zborowski

Myślę, że przede wszystkim trendy w górnictwie technologiczne czyli jakie są takie technologie, które pozwalają nam bezpiecznie wydobywać surowce, nowoczesne budownictwo tunelowe, też kilka referatów temu poświęconych, gospodarka obiegu zamkniętego w górnictwie, ochrona środowiska, myślę, że to zagadnienia, które są współcześnie najbardziej interesujące jeżeli chodzi o takie techniczne kwestie. – powiedział prof. dr hab. inż. Marcin Lutyński – wiceprzewodniczący 5. Polskiego Kongresu Górniczego

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024