Czytasz: Międzynarodowe spotkanie biskupów w Katowicach

Międzynarodowe spotkanie biskupów w Katowicach

"W celu pogłębienia duchowej komunii i braterstwa".

36. Ekumeniczne Spotkanie Biskupów związanych z ruchem Focolari
Z udziałem ok. 35 hierarchów różnych Kościołów z wielu krajów świata w Katowicach rozpoczęło się w środę 36. Ekumeniczne Spotkanie Biskupów, związanych z ruchem Focolari. Ten działający od kilkudziesięciu lat religijny ruch, nazywany Dziełem Maryi, skupia kilka milionów członków i sympatyków.

Ruch Focolari (od włoskiego fuoco, focolare - ognisko) powstał w latach 40. ubiegłego wieku we włoskim Trydencie. Zrzesza osoby świeckie różnych stanów oraz duchownych. Od końca lat 70., z inicjatywy biskupa niemieckiego Aachen Klausa Hemmerle, biskupi czerpiący inspirację z duchowości Focolari spotykają się regularnie "w celu pogłębienia duchowej komunii i braterstwa".

Katowickie spotkanie, odbywające się pod hasłem "Razem wyznajemy wiarę – razem wychodzimy do ludzkości", jest 36. tego typu wydarzeniem, organizowanym przez Grupę Biskupów Przyjaciół Ruchu Focolari, której przewodniczy arcybiskup Bangkoku kardynał Francis X. Kriengsak Kovithavanij. W piątek hierarcha, który także przewodniczy spotkaniu, wygłosi homilię podczas uroczystej mszy w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla.

Doroczne spotkania biskupów związanych z ruchem Focolari odbywają się w różnych miastach świata, symbolicznych dla poszczególnych wyznań. Przed dwoma laty hierarchowie spotkali się w Stambule, z udziałem patriarchy Bartłomieja I; rok później spotkanie odbyło się w Augsburgu.

Do Katowic przyjechało ok. 35 biskupów pochodzących z: USA, Brazylii, Tajlandii, Indii, Republiki Demokratycznej Konga, Anglii, Austrii, Cypru, Czech, Irlandii Północnej, Litwy, Łotwy, Niemiec, Szwecji, Węgier oraz Polski. Duchowni reprezentują: Syryjski Kościół Ortodoksyjny, Kościoły prawosławne: grecki, rumuński i armeński, a także Kościoły: ewangelicko-augsburski, anglikański, metodystyczny oraz katolicki. Uczestnikiem obrad, odbywających się w gmachu Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, jest nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Katowickie spotkanie, oficjalnie zainagurowane we wtorkowy wieczór, potrwa do soboty. W środę przedstawiciele biskupów biorą udział w konferencji "Od konfliktu do komunii - wokół relacji międzywyznaniowych w Polsce". W kolejnych dniach w programie przewidziane są wykłady, tzw. komunia doświadczeń oraz nabożeństwa według różnych tradycji chrześcijańskich. Ważnym momentem będzie zawarcie przez wszystkich biskupów "Paktu miłości wzajemnej", będącego potwierdzeniem "osobistego zaangażowania na rzecz jedności, poprzez urzeczywistnianie miłości wzajemnej".

Centralnym wydarzeniem spotkania będzie w piątek w południe uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem metropolity górnośląskiego abp. Wiktora Skworca, z homilią arcybiskupa Bangkoku. W programie czterodniowego spotkania jest także m.in. Koncert Chóru Largo Cantabile w Kościele Ewangelicko-Augsburskim, nabożeństwo luterańskie pod przewodnictwem bp. Mariana Niemca oraz modlitwa prawosławna w Cerkwi w Sosnowcu. Na czwartek rano zaplanowano konferencję prasową biskupów uczestniczących w spotkaniu, reprezentujących różne Kościoły.

Organizatorami wydarzenia są: Ruch Focolari w Polsce, Archidiecezja Katowicka Kościoła Rzymskokatolickiego, Kościół Ewangelicko-Augsburski w Katowicach, Kościół Prawosławny w Sosnowcu oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Ruch Focolari działa w ok. 190 krajach na wszystkich kontynentach, skupiając kilka milionów członków i sympatyków. Realizuje wiele projektów społecznych, pogrupowanych w kilku obszarach merytorycznych, jak Nowe Rodziny, Nowa Ludzkość, Młodzież dla Zjednoczonego Świata, Młodzi dla Jedności oraz Nowe Parafie. (PAP)

autor: Marek Błoński

Czytaj więcej